Resource Description Framework (RDF) (2.0.2) - en to ru translation catalogue (24 entries)

en: Types
ru: Типы

en: Data type
ru: Тип данных

en: Arguments
ru: Аргументы

en: About
ru: Информация

en: Web services
ru: Веб-службы

en: Properties
ru: Свойства

en: Bundle
ru: Набор

en: RDF mapping
ru: RDF сопоставление

en: Enriches your content with metadata to let other applications (e.g. search engines, aggregators) better understand its relationships and attributes.
ru: Дополняет материал метаданными, что позволяет другим приложениям (таким, как поисковые системы, сборщики лент) лучше распознавать связи и атрибуты материала.

en: Field mappings
ru: Соотвествие полей

en: Mapping type
ru: Соответсвующий тип

en: Target entity type
ru: Целевой тип сущности

en: Data type callback
ru: Тип данных обратного вызова

en: Callable
ru: Вызываемый

en: Interaction type
ru: Тип взаимодействия

en: The RDF module enriches your content with metadata to let other applications (e.g., search engines, aggregators, and so on) better understand its relationships and attributes. This semantically enriched, machine-readable output for your website uses the <a href=":rdfa">RDFa specification</a>, which allows RDF data to be embedded in HTML markup. Other modules can define mappings of their data to RDF terms, and the RDF module makes this RDF data available to the theme. The core modules define RDF mappings for their data model, and the core themes output this RDF metadata information along with the human-readable visual information. For more information, see the <a href=":rdf">online documentation for the RDF module</a>.
ru: Модуль RDF обогащает ваш контент метаданными, чтобы позволить другим приложениям (например, поисковым системам, агрегаторам и т. д.) Лучше понять его взаимосвязи и атрибуты. Этот семантически обогащенный, машиночитаемый вывод для вашего веб-сайта использует <a href=":rdfa">спецификацию RDFa</a>, которая позволяет встраивать данные RDF в разметку HTML. Другие модули могут определять сопоставления своих данных с терминами RDF, а модуль RDF делает эти данные RDF доступными для темы. Базовые модули определяют отображения RDF для своей модели данных, а основные темы выводят эту информацию метаданных RDF вместе с понятной для человека визуальной информацией. Для получения дополнительной информации см. <a href=":rdf">онлайн-документацию для модуля RDF</a>.

en: RDF mapping item
ru: Элемент отображения RDF

en: RDF mappings items
ru: Элементы отображения RDF

en: The name of the bundle a mapping applies to.
ru: Имя набора, к которому применяется сопоставление.

en: The serialized mapping of the bundle type and fields to RDF terms.
ru: Сериализованное отображение наборов и полей пакета в термины RDF.

en: RDF types.
ru: Типы RDF.

en: RDF field mappings.
ru: Соответствие полей RDF.

en: The name of the entity type a mapping applies to (node, user, comment, etc.)
ru: Имя типа сущности, к которой применяется сопоставление (материал, пользователь, комментарий и т.д.)

en: RDF module
ru: Модуль RDF
