Resource Description Framework (RDF) (2.1.0) - en to hu translation catalogue (20 entries)

en: Types
hu: Típusok

en: ID
hu: Azonosító

en: Data type
hu: Adattípus

en: Arguments
hu: Argumentumok

en: About
hu: Leírás

en: Web services
hu: Webszolgáltatások

en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: Bundle
hu: Mezőköteg

en: RDF mapping
hu: RDF leképezések

en: Enriches your content with metadata to let other applications (e.g. search engines, aggregators) better understand its relationships and attributes.
hu: Metaadatokkal gazdagítja a tartalmat, hogy más alkalmazások (például keresők, hírolvasók) jobban megértsék a kapcsolatait és a tulajdonságait.

en: Field mappings
hu: Mező leképezések

en: Mapping type
hu: Leképzéstípus

en: Target entity type
hu: Cél-entitástípus

en: Data type callback
hu: Adattípus visszahívása

en: Callable
hu: Hívható

en: Interaction type
hu: Kölcsönhatás típusa

en: The RDF module enriches your content with metadata to let other applications (e.g., search engines, aggregators, and so on) better understand its relationships and attributes. This semantically enriched, machine-readable output for your website uses the <a href=":rdfa">RDFa specification</a>, which allows RDF data to be embedded in HTML markup. Other modules can define mappings of their data to RDF terms, and the RDF module makes this RDF data available to the theme. The core modules define RDF mappings for their data model, and the core themes output this RDF metadata information along with the human-readable visual information. For more information, see the <a href=":rdf">online documentation for the RDF module</a>.
hu: Az <em>RDF</em> modul metaadatokkal gazdagítja a webhely tartalmait, hogy más programok (például keresőmotorok, hírgyűjtő robotok és hasonlók) jobban megérthessék a tartalmak szerkezetét és egymáshoz való viszonyaikat. Az <a href=":rdfa">RDFa specifikáció</a> ajánlásainak követése biztosítja, hogy ez a szemantikus, gépek által olvasható kimenet közvetlenül a HTML-kódba beágyazható legyen. Más közösségi modulok is összerendelhetik saját adataikat a megfelelő RDF-kulcsszavakkal, amit az <em>RDF</em> modul továbbít a smink felé. Az alaprendszer moduljai szintén használnak RDF-metaadatokat, amelyet a gyári sminkek az emberek által olvasható képi információval együtt jelenítenek meg. További tudnivaló az <em>RDF</em> modul <a href=":rdf">online dokumentációjában</a> olvasható.

en: RDF mapping item
hu: RDF leképzési elem

en: RDF mappings items
hu: RDF leképzések elemei

en: RDF types.
hu: RDF típusok.
