Resource Description Framework (RDF) (2.1.1) - en to fa translation catalogue (10 entries)

en: Types
fa: انواع

en: ID
fa: هویت

en: Data type
fa: نوع داده

en: Arguments
fa: آرگومان‌ها

en: About
fa: درباره

en: Web services
fa: سرویس‌های وب

en: Properties
fa: مشخصات

en: Bundle
fa: بسته

en: Enriches your content with metadata to let other applications (e.g. search engines, aggregators) better understand its relationships and attributes.
fa: محتوای شما را با metadata غنی می‌کند تا به دیگر برنامه‌ها (مثل موتورهای جست‌وجو) اجازه‌ی فهم بهتر ارتباطات آن‌ها و خصیصه‌هایشان را بدهد.

en: Target entity type
fa: نوع عنصر مرجع
