Resource Description Framework (RDF) (2.1.1) - en to tr translation catalogue (14 entries)

en: Types
tr: Tipler

en: Data type
tr: Veri türü

en: Arguments
tr: Değişkenler

en: About
tr: Hakkında

en: Web services
tr: Web hizmetleri

en: Properties
tr: Özellikler

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: RDF mapping
tr: RDF eşleme

en: Enriches your content with metadata to let other applications (e.g. search engines, aggregators) better understand its relationships and attributes.
tr: İçeriklerinizi, diğer uygulamalara (örn: arama motorları, toplayıcılar) ilişki ve özelliklerini daha iyi gösterebilmesini sağlayan meta verilerle zenginleştirin.

en: Field mappings
tr: Alan eşlemeleri

en: Mapping type
tr: Eşleme tipi

en: Target entity type
tr: Hedef varlık tipi

en: RDF mapping item
tr: RDF eşleme öğesi

en: RDF mappings items
tr: RDF eşleme öğeleri
