RDF entity (8.x-1.0-alpha10) - en to id translation catalogue (45 entries)

en: Title
id: Judul

en: value
id: nilai

en: Delete
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Explanation or submission guidelines
id: Penjelasan atau pedoman pengiriman

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Date
id: Tanggal

en: Weight
id: Bobot

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Default
id: Bawaan

en: Time
id: Waktu

en: View
id: Lihat

en: Create
id: Buat

en: Custom
id: Tersuai

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Term
id: Istilah

en: Term ID
id: ID istilah

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Integer
id: Bilangan bulat

en: Property
id: Milik

en: Modified
id: Telah dimodifikasi

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Changed
id: Berubah

en: @type: deleted %title.
id: @type: menghapus %title.

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Decimal
id: Desimal

en: Mapping
id: Pemetaan

en: Field mapping
id: Petakan field

en: Any
id: Setiap

en: Column
id: Kolom

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Bundle
id: Bundel

en: Draft
id: Konsep

en: - Any -
id: - Apa saja -

en: Query type
id: Jenis kueri

en: Datetime
id: Tanggal dan waktu

en: Entity types
id: Jenis entitas

en: Number of values is required.
id: Jumlah nilai wajib diisi.

en: View all revisions
id: Lihat semua revisi

en: The term ID.
id: ID istilah.

en: The username of the content author.
id: Nama pengguna dari penulis konten.
