RDF entity (8.x-1.0-alpha11) - en to hu translation catalogue (65 entries)

en: Title
hu: Cím

en: value
hu: érték

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Description
hu: Leírás

en: Enable
hu: Engedélyezés

en: Disable
hu: Letiltás

en: Explanation or submission guidelines
hu: Magyarázat, vagy beküldési irányelvek

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: Weight
hu: Súly

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Time
hu: Idő

en: View
hu: Megtekintés

en: ID
hu: Azonosító

en: Create
hu: Létrehozás

en: Custom
hu: Egyéni

en: Published
hu: Közzétéve

en: Filter
hu: Szűrő

en: Term
hu: Kifejezés

en: Term ID
hu: Kifejezésazonosító

en: Authored by
hu: Szerző

en: Integer
hu: Egész szám

en: Property
hu: Tulajdonság

en: Modified
hu: Változtatott

en: Authored on
hu: Beküldés ideje

en: Info
hu: Infó

en: Metadata
hu: Metaadat

en: Changed
hu: Módosítva

en: @type: deleted %title.
hu: @type: %title törölve lett.

en: Unpublished
hu: Rejtett

en: Decimal
hu: Decimális

en: Mapping
hu: Leképzés

en: Field mapping
hu: Mező leképzés

en: Any
hu: Bármelyik

en: Column
hu: Oszlop

en: Target
hu: Cél

en: Entity type
hu: Entitástípus

en: Boolean
hu: Logikai

en: Bundle
hu: Mezőköteg

en: Predicate
hu: Állítás

en: Draft
hu: Vázlat

en: - Any -
hu: - Bármely -

en: Resource
hu: Erőforrás

en: Connection
hu: Kapcsolat

en: Caller
hu: Hívó

en: Behaviour
hu: Viselkedés

en: <em>Edit @type</em> @title
hu: <em>@title</em> @type szerkesztése

en: Administer settings
hu: Beállítások adminisztrációja

en: Query type
hu: Lekérdezéstípus

en: Datetime
hu: Időbélyeg

en: Entity types
hu: Entitástípusok

en: Value format
hu: Érték formátuma

en: Langcode
hu: Nyelvkód

en: Number of values is required.
hu: Az értékek száma kötelező.

en: View all revisions
hu: Összes változat megtekintése

en: The term ID.
hu: A kifejezés azonosítója.

en: The username of the content author.
hu: A tartalom szerzőjének felhasználóneve.

en: The time that the entity was created.
hu: Az entitás létrehozásának ideje.

en: The time that the entity was last edited.
hu: Az entitás utolsó módosításának ideje.

en: placeholder
hu: helykitöltő
