RDF entity (8.x-1.0-alpha11) - en to it translation catalogue (50 entries)

en: Title
it: Titolo

en: value
it: valore

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Enable
it: Abilita

en: Disable
it: Disattiva

en: Explanation or submission guidelines
it: Spiegazioni o linee guida per la pubblicazione

en: Yes
it: Sì

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Weight
it: Peso

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Default
it: Predefinito

en: Time
it: Data e ora

en: View
it: Visualizza

en: Create
it: Crea

en: Custom
it: Personalizzato

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Term
it: Termine

en: Term ID
it: ID Termine

en: Authored by
it: Creato da

en: Integer
it: Intero

en: Property
it: Proprietà

en: Modified
it: Modificato

en: Authored on
it: Creato il

en: Info
it: Informazioni

en: Changed
it: Modificato

en: @type: deleted %title.
it: @type: %title eliminato.

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Decimal
it: Decimale

en: Mapping
it: Mappatura

en: Any
it: Qualunque

en: Column
it: Colonna

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Boolean
it: Booleano

en: Draft
it: Bozza

en: - Any -
it: - Qualsiasi -

en: Resource
it: Risorsa

en: <em>Edit @type</em> @title
it: <em>Modifica @type</em> @title

en: Administer settings
it: Amministra le impostazioni

en: Query type
it: Tipo di query

en: Datetime
it: Data e ora

en: Entity types
it: Tipi di entità

en: Number of values is required.
it: È richiesto il numero di valori.

en: View all revisions
it: Vedi tutte le revisioni

en: The term ID.
it: ID del termine.

en: The username of the content author.
it: Nome utente dell'autore del contenuto.
