RDF entity (8.x-1.0-alpha15) - en to fr translation catalogue (61 entries)

en: Title
fr: Titre

en: value
fr: valeur

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Explanation or submission guidelines
fr: Explication ou directives pour la contribution

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Edit
fr: Modifier

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Default
fr: Par défaut

en: Time
fr: Heure

en: View
fr: Voir

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Create
fr: Créer

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Term
fr: Terme

en: Term ID
fr: Identifiant (ID) du terme

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Integer
fr: Entier

en: Property
fr: Propriété

en: Modified
fr: Modifié

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Metadata
fr: Metadonnées

en: Changed
fr: Modifié

en: @type: deleted %title.
fr: @type : %title supprimé.

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Decimal
fr: Décimal

en: Mapping
fr: Correspondance

en: Field mapping
fr: Correspondance de champ

en: Any
fr: Tout

en: Column
fr: Colonne

en: Target
fr: Cible

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Boolean
fr: Booléen

en: Bundle
fr: Type

en: Predicate
fr: Prédicat

en: Draft
fr: Brouillon

en: - Any -
fr: - Tout -

en: Resource
fr: Ressource

en: Connection
fr: Connexion

en: Caller
fr: Appelant

en: Behaviour
fr: Comportement

en: <em>Edit @type</em> @title
fr: <em>Modifier @type</em> @title

en: Administer settings
fr: Administrer les paramètres

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Query type
fr: Type de requête

en: Entity types
fr: Types d'entités

en: Langcode
fr: Code de la langue

en: Number of values is required.
fr: Le nombre de valeurs est requis.

en: View all revisions
fr: Voir toutes les versions

en: The term ID.
fr: L'identifiant du terme.

en: The username of the content author.
fr: Le nom d'utilisateur de l'auteur du contenu.

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Export types
fr: Types exportés
