RDF entity (8.x-1.0-alpha4) - en to ja translation catalogue (58 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: value
ja: 値

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Explanation or submission guidelines
ja: 説明や投稿のガイドライン

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Weight
ja: ウェイト

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Default
ja: デフォルト

en: Time
ja: 時間

en: View
ja: ビュー

en: Create
ja: 作成

en: Custom
ja: カスタム

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Term
ja: ターム

en: Term ID
ja: タームID

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Integer
ja: 整数

en: Property
ja: プロパティー

en: Modified
ja: 変更済み

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Changed
ja: 変更済

en: @type: deleted %title.
ja: @type: %titleが削除されました。

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Decimal
ja: 固定小数点数値

en: Mapping
ja: マッピング

en: Field mapping
ja: フィールドマッピング

en: Any
ja: いずれか

en: Column
ja: カラム

en: Target
ja: ターゲット

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Boolean
ja: 真偽値

en: Bundle
ja: バンドル

en: Draft
ja: 下書き

en: - Any -
ja: - すべて -

en: Resource
ja: リソース

en: Behaviour
ja: 動作

en: <em>Edit @type</em> @title
ja: <strong>@type</strong> @title の編集

en: Administer settings
ja: 管理者設定

en: Query type
ja: クエリのタイプ

en: Datetime
ja: 日時

en: Entity types
ja: エンティティタイプ

en: Langcode
ja: 言語コード

en: View all revisions
ja: すべてのリビジョンを表示

en: The term ID.
ja: タームID。

en: The username of the content author.
ja: コンテンツ投稿者のユーザー名。

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: No content types available. <a href=":link">Add content type</a>.
ja: コンテンツタイプがありません。<a href=":link">コンテンツタイプを追加する</a>。
