RDF entity (8.x-1.0-alpha8) - en to tr translation catalogue (52 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: value
tr: değer

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Description
tr: Açıklama

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Disable
tr: Devre dışı bırak

en: Explanation or submission guidelines
tr: Açıklama ya da gönderim bilgileri

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Default
tr: Varsayılan

en: Time
tr: Zaman

en: View
tr: Görüntüle

en: Create
tr: Oluştur

en: Custom
tr: Özel

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Term
tr: Terim

en: Term ID
tr: Terim ID

en: Authored by
tr: Yazan

en: Integer
tr: Tamsayı

en: Property
tr: Özellik

en: Modified
tr: Düzenlendi

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: Info
tr: Bilgi

en: Changed
tr: Değişti

en: @type: deleted %title.
tr: @type: %title silindi.

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Decimal
tr: Ondalık

en: Mapping
tr: Eşleştirme

en: Field mapping
tr: Alan eşleme

en: Any
tr: Herhangi

en: Column
tr: Sütun

en: Target
tr: Hedef

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Boolean
tr: Mantıksal

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Draft
tr: Taslak

en: - Any -
tr: - Herhangi -

en: <em>Edit @type</em> @title
tr: @title <em>@type düzenle</em>

en: Administer settings
tr: Ayarları yönet

en: Query type
tr: Sorgu tipi

en: Datetime
tr: Tarih/Saat

en: Entity types
tr: Varlık tipleri

en: View all revisions
tr: Tüm sürümleri Görüntüle

en: The term ID.
tr: Terim kimliği.

en: The username of the content author.
tr: Gönderinin yazarının adı
