Readme Viewer (1.0.0-alpha1) - en to it translation catalogue (8 entries)

en: User interface
it: Interfaccia utente

en: Status
it: Stato

en: Type
it: Tipo

en: Actions
it: Azioni

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: View
it: Visualizza

en: Filter
it: Filtra
