Readme Viewer (1.0.0-alpha2) - en to ast translation catalogue (8 entries)

en: User interface
ast: Interfaz d'usuariu

en: Status
ast: Estáu

en: Type
ast: Triba

en: Actions
ast: Aiciones

en: Disabled
ast: Desactiváu

en: Enabled
ast: Activáu

en: View
ast: Vista

en: Filter
ast: Filtru
