Real Estate Landing Profile (8.x-1.0-alpha1) - en to hu translation catalogue (280 entries)

en: Forms
hu: Űrlapok

en: title
hu: cím

en: value
hu: érték

en: Status
hu: Állapot

en: Operations
hu: Műveletek

en: Content
hu: Tartalom

en: Value
hu: Érték

en: Username
hu: Felhasználónév

en: content
hu: tartalom

en: Development
hu: Fejlesztés

en: Group
hu: Csoport

en: Closed
hu: Lezárt

en: Subject
hu: Tárgy

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Description
hu: Leírás

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Comments
hu: Hozzászólások

en: Priority
hu: Fontosság

en: Action
hu: Művelet

en: Tags
hu: Címkék

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Homepage
hu: Címlap

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Search
hu: Keresés

en: None
hu: Nincs

en: Variable
hu: Változó

en: Category
hu: Kategória

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Label
hu: Címke

en: Save
hu: Mentés

en: Help
hu: Súgó

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Open
hu: Nyitott

en: Icon
hu: Ikon

en: Time
hu: Idő

en: Views
hu: Nézetek

en: Path
hu: Útvonal

en: Vocabularies
hu: Szótárak

en: Modules
hu: Modulok

en: Region
hu: Régió

en: Theme
hu: Smink

en: name
hu: név

en: path
hu: útvonal

en: ID
hu: Azonosító

en: type
hu: típus

en: Mail
hu: Levél

en: User
hu: Felhasználó

en: Content type
hu: Tartalomtípus

en: Configure
hu: Beállít

en: Exclude
hu: Kizárás

en: vocabularies
hu: szótárak

en: Add content
hu: Tartalom hozzáadása

en: Page title
hu: Oldal címe

en: Database
hu: Adatbázis

en: Not found
hu: Nem található

en: Url
hu: Webcím

en: Extensions
hu: Kiterjesztések

en: Host
hu: Kiszolgálónév

en: Header
hu: Fejléc

en: Footer
hu: Lábléc

en: To
hu: Hova

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Filter
hu: Szűrő

en: Session ID
hu: Munkamenet azonosítója

en: Variable name
hu: Változónév

en: Fields
hu: Mezők

en: Count
hu: Mennyiség

en: Gallery
hu: Galéria

en: Nodes
hu: Tartalmak

en: Load
hu: Betöltés

en: State
hu: Állapot

en: Method
hu: Mód

en: Events
hu: Események

en: Now
hu: Most

en: Configuration
hu: Beállítás

en: Attributes
hu: Attribútumok

en: User login
hu: Bejelentkezés

en: Class
hu: Osztály

en: External
hu: Külső

en: Cache
hu: Gyorsítótár

en: Provider
hu: Szolgáltató

en: class
hu: osztály

en: template
hu: sablon

en: Clear cache
hu: Gyorsítótár törlése

en: Original
hu: Eredeti

en: Hidden
hu: Rejtett

en: Product title
hu: Termék címe

en: Token
hu: Vezérjel

en: Switch
hu: Váltás

en: ago
hu: óta

en: Front page
hu: Címlap

en: Definition
hu: Magyarázat

en: Parameters
hu: Paraméterek

en: Limit
hu: Korlát

en: Purge
hu: Tisztítás

en: Info
hu: Infó

en: terms
hu: kifejezések

en: Video
hu: Videó

en: Plugin
hu: Beépülő

en: Product
hu: Termék

en: Completed
hu: Teljesítve

en: Failed
hu: Sikertelen

en: Assets
hu: Eszközök

en: Enter username
hu: Felhasználónév megadása

en: Username not found
hu: Nincs ilyen felhasználó

en: Themes
hu: Sminkek

en: Translations
hu: Fordítások

en: users
hu: felhasználók

en: Translated
hu: Lefordított

en: Blocks
hu: Blokkok

en: Request
hu: Felkérés

en: Layouts
hu: Elrendezések

en: Services
hu: Szolgáltatások

en: Service
hu: Szolgáltatás

en: Administrator
hu: Adminisztrátor

en: Timeline
hu: Idővonal

en: Available
hu: Elérhető

en: 1 user | @count users
hu[0]: 1 felhasználó
hu[1]: @count felhasználó

en: Here are the contents of your <code>$_SESSION</code> variable.
hu: A <code>$_SESSION</code> változó tartalma.

en: Reinstall modules
hu: Modulok újratelepítése

en: Session viewer
hu: Munkamenet-nézegető

en: Switch user
hu: Felhasználóváltás

en: Devel
hu: Fejleszt

en: Execute PHP
hu: PHP futtatása

en: Number of users to display in the list
hu: A listában megjelenített felhasználók száma

en: This user can switch back.
hu: Ez a felhasználó vissza tud váltani.

en: Caution: this user will be unable to switch back.
hu: Vigyázat: ez a felhasználó nem fog tudni visszaváltani.

en: Sort query log
hu: Lekérdezésnapló rendezése

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
hu: A lekérdezési tábla rendezhető a lekérdezés végrehajtási sorrendje vagy csökkenő sorrendben az időtartama szerint.

en: Slow query highlighting
hu: Lassú lekérdezések kiemelése

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
hu: Egy egész számot kell megadni ezredmásodpercnek. Minden lekérdezés, ami ennél tovább tart, ki lesz emelve a lekérdezések naplójában. A kiemelés egy nem megfelelő lekérdezés, vagy egy lehetséges gyorsítótárazás jele lehet.

en: PHP code to execute
hu: Futtatandó PHP kód

en: Enter some code. Do not use <code>&lt;?php ?&gt;</code> tags.
hu: Kód megadása. A <code>&lt;?php ?&gt;</code> jelölést nem szabad használni.

en: Execute
hu: Végrehajt

en: New value
hu: Új érték

en: Session name
hu: Munkamenetnév

en: Generate a given number of users. Optionally delete current users.
hu: Megadott számú felhasználó létrehozása. Lehetséges a létező felhasználók törlése is.

en: How many users would you like to generate?
hu: Létrehozandó felhasználók száma

en: How many nodes would you like to generate?
hu: Létrehozandó tartalmak száma

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
hu: Különböző blokkok, oldalak és lehetőségek fejlesztőknek.

en: Alias
hu: Álnév

en: Rebuild
hu: Újraépítés

en: Data
hu: Adat

en: Any
hu: Bármelyik

en: Paragraph
hu: Bekezdés

en: About
hu: Leírás

en: Untranslated
hu: Fordítatlan

en: Regions
hu: Régiók

en: Target
hu: Cél

en: Authenticated
hu: Azonosított

en: Memory
hu: Memória

en: Generate
hu: Létrehozás

en: Run cron
hu: Időzített feladatok futtatása

en: Instances
hu: Példányok

en: count
hu: darab

en: PHP Extensions
hu: PHP-kiterjesztések

en: Primary tabs
hu: Elsődleges fülek

en: Secondary tabs
hu: Másodlagos fülek

en: Bundles
hu: Mezőkötegek

en: Drupal version
hu: Drupal verzió

en: Uses
hu: Használat

en: More info
hu: További információk

en: Config
hu: Beállítás

en: priority
hu: fontosság

en: Generating Content
hu: Tartalom létrehozása

en: Finished with an error.
hu: Hibával fejeződött be.

en: Rebuild the theme registry on every page load
hu: Smink gyorsítótár újraépítése minden oldalbetöltésnél

en: Reinstall
hu: Újratelepítés

en: Execute PHP Code
hu: PHP kód futtatása

en: Execute some PHP code
hu: PHP kód futtatása

en: Theme registry
hu: Smink gyorsítótár

en: Devel settings
hu: Devel modul beállításai

en: Delete all users (except user id 1) before generating new users.
hu: Az összes felhasználó törlése (az 1-es kivételével) az újak létrehozása előtt.

en: How old should user accounts be?
hu: Mikortól jöhetnek létre a felhasználói profilok

en: User ages will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
hu: A felhasználók csatlakozási ideje véletlenszerűen lesz elosztva az aktuális időpont és a kiválasztott időtartam között.

en: How far back in time should the nodes be dated?
hu: Mikortól jöhetnek létre a tartalmak

en: Node creation dates will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
hu: A tartalmak létrehozási dátuma véletlenszerűen lesz elosztva az aktuális, és a kiválasztott időpont között.

en: Requires path.module
hu: <em>Path</em> modult igényel

en: Add an url alias for each node.
hu: Webcímálnév hozzáadása minden tartalomhoz

en: Rebuild Menu
hu: Menü újraépítése

en: form
hu: űrlap

en: No results
hu: Nincs eredmény

en: Invalid input
hu: Érvénytelen bemenet

en: Execute PHP code
hu: PHP kód futtatása

en: No modules selected.
hu: Nincs modul kiválasztva.

en: No modules are available to uninstall.
hu: Nincs eltávolítható modul.

en: access
hu: hozzáférés

en: Breadcrumbs
hu: Morzsák

en: Status messages
hu: Állapotüzenetek

en: Offer
hu: Ajánlat

en: Total time
hu: Összes idő

en: Caller
hu: Hívó

en: All content
hu: Minden tartalom

en: Libraries
hu: Könyvtárak

en: display
hu: megjelenítés

en: Render
hu: Formázás

en: Field types
hu: Mezőtípusok

en: Main page content
hu: Az oldal fő tartalma

en: View developer output like variable printouts, query log, etc.
hu: Fejlesztői kimenet megtekintése mint például változó kiírás, lekérdezésnapló, stb.

en: Access developer information
hu: Fejlesztői információk elérése

en: Switch users
hu: Felhasználóváltás

en: Field info
hu: Mezőinformáció

en: 1 user deleted | @count users deleted.
hu[0]: 1 felhasználó törölve lett
hu[1]: @count felhasználó törölve lett.

en: 1 node created. | Finished creating @count nodes
hu[0]: 1 tartalom jött létre.
hu[1]: @count tartalom létrehozása befejeződött

en: Routing
hu: Útválasztás

en: Set language on nodes
hu: Nyelvbeállítás a tartalmakon

en: Requires locale.module
hu: A <em>Locale</em> modul szükséges

en: Cookies
hu: Sütik

en: Query type
hu: Lekérdezéstípus

en: Watch video
hu: Videó megtekintése

en: Base theme
hu: Alapsmink

en: Allow entering any user name
hu: Bármely felhasználónév bevitelének engedélyezése

en: Entity info
hu: Entitás információk

en: Number of links to generate
hu: Létrehozandó hivatkozások száma

en: Types of links to generate
hu: Létrehozandó hivatkozások típusai

en: Maximum menu width
hu: Menü hossza legfeljebb

en: Limit the width of the generated menu's first level of links to a certain number of items.
hu: Korlátozható a létrehozandó menü első szintű hivatkozásainak száma.

en: Generate a given number of terms. Optionally delete current terms.
hu: Meghatározott számú kifejezés generálása. Jelenlegi kifejezések opcionális törlése.

en: Generate a given number of vocabularies. Optionally delete current vocabularies.
hu: Meghatározott számú szótár generálása. Jelenlegi szótárak opcionális törlése.

en: Header menu
hu: Fejléc menü

en: Run arbitrary PHP from a block.
hu: Tetszőleges PHP kód futtatása egy blokkból.

en: Become any user on the site with just a click.
hu: Bármely regisztrált felhasználó szerepébe lehet lépni egyetlen kattintásra.

en: Instance
hu: Példány

en: Database settings
hu: Adatbázis beállítások

en: Cache clear
hu: Gyorstár ürítése

en: Standard Drupal
hu: Szabványos Drupal

en: <em>None</em> is a good option when stepping through the site in your debugger.
hu: A „Nincs” jó választás lehet saját hibakereső használatakor.

en: <em>Standard Drupal</em> does not display all the information that is often needed to resolve an issue.
hu: Az <em>Egyszerű Drupal</em> nem mindig jeleníti meg valamennyi, a nehézség elhárításához egyébként hasznos tudnivalót.

en: Maximum number of characters in menu and menu link names
hu: A menük nevében és a hozzá tartozó hivatkozásban megadható betűk maximális száma

en: Initialized
hu: Előkészített

en: Ip
hu: IP

en: Http
hu: HTTP

en: Enter a part of the module name or description to filter by.
hu: Kereséshez be kell írni a modul nevének, vagy leírásának egy részletét

en: Toolbar items
hu: Eszköztár elemek

en: menus
hu: menük

en: Total: @count
hu: Összesen: @count

en: Enter module name
hu: A modul neve

en: Route name
hu: Útvonal neve

en: Route Name
hu: Útvonal neve

en: D3.js library
hu: D3.js függvénykönyvtár

en: highlight.js library
hu: highlight.js függvénykönyvtár

en: Toolbar item
hu: Eszköztár elem

en: Installed profile
hu: Telepített profil

en: Drupal Documentation
hu: Drupal dokumentáció

en: Active Modules
hu: Aktív modulok

en: Active Themes
hu: Aktív sminkek

en: Callable
hu: Hívható

en: Development menu
hu: Fejlesztői menü

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
hu: %type típus: @message üzenet %function függvényben (%file fájl %line. sorában).

en: Primary admin actions
hu: Elsődleges adminisztrátori műveletek

en: Loaded: @loaded, rendered: @rendered
hu: Betöltött: @loaded, megjelenített: @rendered

en: Total: @extensions
hu: Összesen: @extensions

en: Initialized: @count
hu: Előkészített: @count

en: Total: @variables
hu: Összesen: @variables

en: Name: @name
hu: Név: @name

en: Duration: @duration
hu: Időtartam: @duration

en: Translated: @translated, untranslated: @untranslated
hu: Lefordított: @translated, fordítatlan: @untranslated

en: hit
hu: találat

en: placeholder
hu: helykitöltő

en: GET Parameters
hu: GET paraméterek

en: POST Parameters
hu: POST paraméterek

en: Server Parameters
hu: Szerver paraméterek

en: Render Time
hu: Megjelenítési idő

en: Twig statistics
hu: Twig statisztika

en: Unranslated
hu: Fordítatlan

en: Tanslation
hu: Fordítás

en: execute time
hu: futási idő

en: render time
hu: megjelenítési idő

en: Config editor
hu: Konfigurációszerkesztő

en: Reinstall Modules
hu: Modulok újratelepítése

en: State editor
hu: Állapotszerkesztő

en: Entity Info
hu: Entitás információk

en: View Session
hu: Munkamenet megtekintése

en: Current value for %variable
hu: %variable jelenlegi értéke

en: Filter variables
hu: Változók szűrése

en: Webprofiler settings
hu: <em>Webprofiler</em> beállítások

en: Devel module enabled
hu: Devel modul engedélyezve
