Real Estate Landing Profile (8.x-1.0-alpha2) - en to id translation catalogue (163 entries)

en: Forms
id: Formulir

en: title
id: judul

en: value
id: nilai

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Username
id: Nama pengguna

en: content
id: konten

en: Development
id: Pengembangan

en: Group
id: Grup

en: Closed
id: Ditutup

en: Subject
id: Judul

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Comments
id: Komentar

en: Priority
id: Prioritas

en: Action
id: Tindakan

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Homepage
id: Laman beranda

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: Variable
id: Variabel

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Default
id: Bawaan

en: Open
id: Buka

en: Icon
id: Ikon

en: Time
id: Waktu

en: Views
id: View

en: Path
id: Jalur

en: Vocabularies
id: Kosakata-kosakata

en: Modules
id: Modul

en: Region
id: Wilayah

en: Theme
id: Tema

en: name
id: nama

en: type
id: tipe

en: Mail
id: Email

en: User
id: Pengguna

en: Content type
id: Jenis konten

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Exclude
id: Kecualikan

en: vocabularies
id: kosa kata

en: Add content
id: Tambah konten

en: Page title
id: Judul halaman

en: Not found
id: Tidak ditemukan

en: Loaded
id: Sarat

en: Extensions
id: Ekstensi

en: Footer
id: Catatan kaki

en: To
id: Untuk

en: Roles
id: Peran

en: Session ID
id: ID Sesi

en: Variable name
id: Nama variabel

en: Fields
id: Bidang isian

en: Count
id: Jumlah

en: Nodes
id: Node

en: Load
id: Memuat

en: State
id: Status

en: Method
id: Metode

en: Events
id: Acara

en: Now
id: Sekarang

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Attributes
id: Atribut-atribut

en: User login
id: Login pengguna

en: Class
id: Kelas

en: External
id: Eksternal

en: Cache
id: Tembolokan

en: Provider
id: Penyedia

en: class
id: kelas

en: Clear cache
id: Bersihkan tembolokan

en: Original
id: Asli

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Product title
id: Nama produk

en: Switch
id: Alihkan

en: ago
id: yang lalu

en: Front page
id: Halaman depan

en: Definition
id: Definisi

en: Limit
id: Batas

en: Purge
id: Hapus

en: terms
id: Istilah

en: Engine
id: Mesin

en: Product
id: Produk

en: Completed
id: Selesai

en: Failed
id: Gagal

en: Assets
id: Aset

en: Enter username
id: Masukan nama pengguna

en: Username not found
id: Nama pengguna tidak ditemukan

en: Themes
id: Tema

en: Translations
id: Terjemahan

en: users
id: pengguna

en: Translated
id: Sudah diterjemahkan

en: Blocks
id: Blok

en: Request
id: Permintaan

en: Services
id: Layanan

en: Timeline
id: Garis waktu

en: Available
id: Ketersediaan

en: 1 user | @count users
id[0]: 1 anggota
id[1]: @count anggota

en: Reinstall modules
id: Instal ulang modul

en: Session viewer
id: Penampil sesi

en: Switch user
id: Pindah pengguna

en: Execute PHP
id: Eksekusi PHP

en: Number of users to display in the list
id: Jumlah pengguna yang ditampilkan dalam daftar

en: This user can switch back.
id: Anggota ini dapat beralih kembali.

en: Sort query log
id: Urutkan catatan query

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
id: Tabel query yang dapat diurutkan dalam urutan yang antriannya dieksekusi atau berdasarkan durasinya.

en: Slow query highlighting
id: Penyorotan query yang lambat

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
id: Masukkan sebuah angka bulat dalam mili-detik. Setiap query yang memerlukan lebih lama dari angka ini akan disorot dalam catatan query. Hal ini menunjukkan kemungkinan sebuah query yang tidak efisien, atau calon untuk di cache.

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
id: Berbagai blok, halaman dan fungsi bagi pengembang.

en: Rebuild
id: Bangun Kembali

en: Any
id: Setiap

en: About
id: Tentang

en: Run cron
id: Jalankan cron

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Bundles
id: Bundel

en: Drupal version
id: Versi Drupal

en: Uses
id: Penggunaan

en: Rebuild the theme registry on every page load
id: Bangun-ulang registry tema setiap pemuatan halaman

en: Execute PHP Code
id: Jalankan kode PHP

en: Execute some PHP code
id: Jalankan kode PHP tertentu

en: Theme registry
id: Registry tema

en: Devel settings
id: Pengaturan devel

en: Rebuild Menu
id: Bangun ulang Menu

en: Invalid input
id: Masukan tidak valid

en: Execute PHP code
id: Eksekusi kode PHP

en: No modules selected.
id: Belum ada modul yang dipilih.

en: No modules are available to uninstall.
id: Tidak ada modul yang bisa di-uninstall.

en: Status messages
id: Pesan status

en: All content
id: Semua isi

en: Libraries
id: Pustaka

en: Render
id: Sajikan

en: Field types
id: Jenis bidang isian

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Display $page array
id: Tampilkan array $page

en: Display $page array from <a href="http://api.drupal.org/api/function/hook_page_alter/7">hook_page_alter()</a> in the messages area of each page.
id: Tampilkan array $page dari <a href="http://api.drupal.org/api/function/hook_page_alter/7">hook_page_alter()</a> area pesan di tiap halaman.

en: View developer output like variable printouts, query log, etc.
id: Melihat keluaran pengembang seperti cetakan variabel, log query, dll.

en: Access developer information
id: Akses informasi developer

en: Switch users
id: Alihkan pengguna

en: Field info
id: Info field

en: dashboard
id: dasbor

en: Query type
id: Jenis kueri

en: Entity info
id: Info entitas

en: Run arbitrary PHP from a block.
id: Jalankan sembarang PHP dari sebuah blok.

en: Become any user on the site with just a click.
id: Menjadi anggota di situs dengan hanya satu klik.

en: Database settings
id: Pengaturan database

en: Toolbar items
id: Item bilah alat

en: menus
id: menu

en: Route name
id: Nama rute

en: Route Name
id: Nama Rute

en: Toolbar item
id: Item bilah alat

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
id: %type: @message dalam %function (baris %line dari %file).

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: Config editor
id: Editor konfigurasi

en: State editor
id: Editor status

en: Element Info
id: Info Elemen

en: Webprofiler settings
id: Pengaturan Webprofiler

en: Devel Toolbar Settings
id: Pengaturan Toolbar Devel
