Real Estate Landing Profile (8.x-1.0-alpha2) - en to nl translation catalogue (241 entries)

en: Forms
nl: Formulieren

en: title
nl: titel

en: value
nl: waarde

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Value
nl: Waarde

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: content
nl: inhoud

en: Development
nl: Ontwikkeling

en: Group
nl: Groep

en: Closed
nl: Gesloten

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Description
nl: Beschrijving

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Comments
nl: Reacties

en: Priority
nl: Prioriteit

en: Action
nl: Actie

en: Tags
nl: Labels

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Homepage
nl: Homepagina

en: Edit
nl: Bewerken

en: Search
nl: Zoeken

en: None
nl: Geen

en: Variable
nl: Variabele

en: Category
nl: Categorie

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Icon
nl: Pictogram

en: Time
nl: Tijd

en: Views
nl: Overzichten

en: Path
nl: Pad

en: Vocabularies
nl: Woordenlijsten

en: Region
nl: Gebied

en: Theme
nl: Thema

en: name
nl: naam

en: path
nl: pad

en: Mail
nl: E-mail

en: User
nl: Gebruiker

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: Configure
nl: Instellen

en: Exclude
nl: Uitsluiten

en: vocabularies
nl: woordenlijsten

en: Add content
nl: Inhoud toevoegen

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Not found
nl: Niet gevonden

en: Url
nl: URL

en: Loaded
nl: Beschikbaar

en: Header
nl: Kop

en: Footer
nl: Voet

en: To
nl: Naar

en: Roles
nl: Rollen

en: Session ID
nl: Sessie-ID

en: Variable name
nl: Variabelenaam

en: Fields
nl: Velden

en: Count
nl: Aantal

en: Gallery
nl: Album

en: Load
nl: Laden

en: State
nl: Status

en: Method
nl: Methode

en: Events
nl: Evenementen

en: Now
nl: Nu

en: Configuration
nl: Instellingen

en: Attributes
nl: Attributen

en: User login
nl: Gebruikerslogin

en: Class
nl: Klasse

en: External
nl: Extern

en: class
nl: klasse

en: Clear cache
nl: Cache legen

en: Original
nl: Origineel

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Product title
nl: Producttitel

en: Switch
nl: Omschakelen

en: ago
nl: geleden

en: Front page
nl: Voorpagina

en: Definition
nl: Definitie

en: Limit
nl: Limiet

en: id
nl: ID

en: Purge
nl: Legen

en: terms
nl: termen

en: Engine
nl: Machine

en: Plugin
nl: Plug-in

en: Completed
nl: Voltooid

en: Failed
nl: Mislukt

en: Assets
nl: Bedrijfsmiddelen

en: Enter username
nl: Gebruikersnaam invoeren

en: Username not found
nl: Gebruikersnaam niet gevonden

en: Themes
nl: Thema's

en: Translations
nl: Vertalingen

en: users
nl: gebruikers

en: Translated
nl: Vertaald

en: Blocks
nl: Blokken

en: Request
nl: Verzoek

en: Event Name
nl: Naam van de gebeurtenis

en: Layouts
nl: Lay-outs

en: Services
nl: Diensten

en: Administrator
nl: Beheerder

en: Timeline
nl: Tijdlijn

en: Available
nl: Beschikbaar

en: 1 user | @count users
nl[0]: 1 gebruiker
nl[1]: @count gebruikers

en: Here are the contents of your <code>$_SESSION</code> variable.
nl: Hier is de inhoud van uw <code>$_SESSION</code> variabele.

en: Reinstall modules
nl: Modules opnieuw installeren

en: Session viewer
nl: Sessie-weergever

en: Switch user
nl: Gebruiker wisselen

en: Execute PHP
nl: PHP-code uitvoeren

en: Number of users to display in the list
nl: Aantal gebruikers dat in de lijst weergegeven wordt

en: This user can switch back.
nl: Deze gebruiker kan terugschakelen.

en: Caution: this user will be unable to switch back.
nl: Let op: deze gebruiker zal niet kunnen terugschakelen.

en: Sort query log
nl: Query-log sorteren

en: Slow query highlighting
nl: Trage query-markering

en: PHP code to execute
nl: De uit te voeren PHP-code

en: Enter some code. Do not use <code>&lt;?php ?&gt;</code> tags.
nl: Typ wat code in. U hoeft geen <code>&lt;?php ?&gt;</code>-tags te gebruiken.

en: Execute
nl: Uitvoeren

en: New value
nl: Nieuwe waarde

en: Session name
nl: Sessienaam

en: Generate a given number of users. Optionally delete current users.
nl: Genereer een aantal gebruikers. Verwijder optioneel alle huidige gebruikers.

en: How many users would you like to generate?
nl: Hoeveel gebruikers wilt u genereren?

en: How many nodes would you like to generate?
nl: Hoeveel nodes wilt u genereren?

en: Rebuild
nl: Opnieuw bouwen

en: Data
nl: Gegevens

en: Any
nl: Elke

en: Paragraph
nl: Paragraaf

en: About
nl: Over

en: Untranslated
nl: Niet vertaald

en: Regions
nl: Gebieden

en: Target
nl: Doel

en: Authenticated
nl: Geverifieerd

en: Memory
nl: Geheugen

en: Generate
nl: Genereer

en: Run cron
nl: Cron uitvoeren

en: Instances
nl: Exemplaren

en: Primary tabs
nl: Primaire tabs

en: Secondary tabs
nl: Secundaire tabs

en: Bundles
nl: Bundels

en: Drupal version
nl: Drupal-versie

en: Uses
nl: Gebruikt

en: More info
nl: Meer informatie

en: Config
nl: Instellen

en: priority
nl: Prioriteit

en: Generating Content
nl: Inhoud genereren

en: Finished with an error.
nl: Beëindigd met een fout.

en: Rebuild the theme registry on every page load
nl: Het themaregister bij het laden van elke pagina opnieuw opbouwen

en: Reinstall
nl: Herinstalleren

en: Execute PHP Code
nl: PHP-code uitvoeren

en: Execute some PHP code
nl: PHP-code uitvoeren

en: Theme registry
nl: Templateregister

en: Devel settings
nl: Devel-instellingen

en: Delete all users (except user id 1) before generating new users.
nl: Verwijder alle gebruikers (met uitzondering van gebruiker-ID 1) voordat nieuwe gebruikers gegenereerd worden.

en: How old should user accounts be?
nl: Hoe oud moeten de gebruikersaccounts zijn?

en: How far back in time should the nodes be dated?
nl: Hoever terug in de tijd dienen de nodes gedateerd te zijn?

en: Requires path.module
nl: Path-module vereist.

en: Add an url alias for each node.
nl: Maak een url-alias aan voor elke node.

en: Devel generate
nl: Devel genereren

en: Rebuild Menu
nl: Menu opnieuw opbouwen

en: form
nl: formulier

en: No results
nl: Geen resultaten

en: Invalid input
nl: Ongeldige invoer

en: Execute PHP code
nl: PHP-code uitvoeren

en: No modules selected.
nl: Geen modules geselecteerd.

en: No modules are available to uninstall.
nl: Geen modules beschikbaar voor deïnstallatie.

en: Breadcrumbs
nl: Kruimelpad

en: Status messages
nl: Statusberichten

en: Offer
nl: Aanbieding

en: Total time
nl: Totale tijd

en: All content
nl: Alle inhoud

en: Libraries
nl: Bibliotheken

en: display
nl: weergave

en: Render
nl: Weergeven

en: Field types
nl: Veldtypes

en: View latest
nl: Laatste weergeven

en: Main page content
nl: Primaire inhoud van de pagina

en: Display $page array
nl: $page-array weergeven

en: Uninstalled and installed: %names.
nl: Gedeïnstalleerd en geïnstalleerd: %names.

en: Access developer information
nl: Toegang tot informatie voor ontwikkelaars

en: Switch users
nl: Gebruikers wisselen

en: Field info
nl: Veldinformatie

en: Deleted %count nodes.
nl: %count nodes verwijderd.

en: Which roles should the users receive?
nl: Welke rollen moeten de gebruikers krijgen?

en: Users always receive the <em>authenticated user</em> role.
nl: Gebruiker krijgt altijd de <em>geverifieerde gebruiker</em>-rol.

en: Maximum number of comments per node.
nl: Maximaal aantal reacties per node.

en: Add statistics for each node (node_counter table).
nl: Statistieken voor elke node toevoegen (node_counter-tabel).

en: 1 user deleted | @count users deleted.
nl[0]: 1 gebruiker verwijderd
nl[1]: @count gebruikers verwijderd.

en: 1 node created. | Finished creating @count nodes
nl[0]: 1 node aangemaakt
nl[1]: @count nodes aangemaakt

en: Set language on nodes
nl: Stel de talen in op nodes

en: Requires locale.module
nl: Locale-module vereist

en: Access check
nl: Toegangscontrole

en: Query type
nl: Type zoekopdracht

en: Watch video
nl: Video bekijken

en: Include %anonymous
nl: %anonymous insluiten

en: Allow entering any user name
nl: Het invoeren van een gebruikersnaam toestaan

en: Entity info
nl: Entiteitsinformatie

en: Deleted existing terms.
nl: Bestaande termen verwijderd.

en: Deleted existing vocabularies.
nl: Bestaande woordenlijsten verwijderd.

en: Deleted existing menus and links.
nl: Bestaande menu's en links verwijderd.

en: Created @count new menu links.
nl: @count nieuwe menu-links aangemaakt.

en: Description of @name
nl: Beschrijving van @name

en: Description of @title.
nl: Beschrijving van @title.

en: <strong>Delete all content</strong> in these content types before generating new content.
nl: <strong>Verwijder alle inhoud</strong> in deze inhoudstypen voordat nieuwe inhoud gegenereerd wordt.

en: Number of terms?
nl: Aantal termen?

en: Number of vocabularies?
nl: Aantal woordenlijsten?

en: Create new menu(s)
nl: Nieuwe menu('s) aanmaken

en: Generate links for these menus
nl: Links voor deze menu's genereren

en: Number of new menus to create
nl: Aantal nieuwe menu's om te genereren

en: Number of links to generate
nl: Aantal links om te genereren

en: Types of links to generate
nl: Linktypen om te genereren

en: Maximum link depth
nl: Maximale linkdiepte

en: Maximum menu width
nl: Maximale menubreedte

en: Generate a given number of terms. Optionally delete current terms.
nl: Een bepaald aantal termen genereren. Optioneel alle huidige termen verwijderen.

en: Generate a given number of vocabularies. Optionally delete current vocabularies.
nl: Genereer een bepaald aantal woordenlijsten. Verwijder desgewenst ook bestaande woordenlijsten.

en: Generate a given number of menus and menu links. Optionally delete current menus.
nl: Een bepaald aantal menu's en menulinks genereren. Optioneel alle bestaande menu's verwijderen.

en: Instance
nl: Exemplaar

en: Database settings
nl: Database-instellingen

en: Paragraphs
nl: Paragrafen

en: Company link
nl: Link naar bedrijf

en: Standard Drupal
nl: Standaard Drupal

en: Error handlers
nl: Fout-handlers

en: Maximum number of words in titles
nl: Maximaal aantal woorden in de titels.

en: Maximum number of characters in term names
nl: Maximaal aantal tekens in term-namen

en: Maximum number of characters in vocabulary names
nl: Maximaal aantal tekens in de woordenlijstnamen

en: Maximum number of characters in menu and menu link names
nl: Maximaal aantal tekens in het menu en de menu-link namen

en: Toolbar items
nl: Werkbalkitems

en: menus
nl: menu's

en: Enter module name
nl: Voer modulenaam in

en: Route name
nl: Route-naam

en: Route Name
nl: Routenaam

en: Toolbar item
nl: Werkbalk-item

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
nl: %type: @message in %function (regel %line van %file).

en: Primary admin actions
nl: Primaire beheeracties

en: placeholder
nl: plaatshouder

en: POST Parameters
nl: POST-parameters

en: Config editor
nl: Configuratie bewerken

en: Reinstall Modules
nl: Modules opnieuw installeren

en: State editor
nl: State bewerken

en: Entity Info
nl: Entiteitsinformatie

en: View Session
nl: Sessie bekijken

en: Webprofiler settings
nl: Webprofiler-instellingen

en: Devel Toolbar Settings
nl: Devel Toolbar-instellingen
