Recipe (8.x-2.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (99 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Delete
uk: Видалити

en: Author
uk: Автор

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Quantity
uk: Кількість

en: unknown
uk: невідомо

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Edit
uk: Редагувати

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Import
uk: Імпортувати

en: Label
uk: Мітка

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Default
uk: Базово

en: View
uk: Перегляд

en: Notes
uk: Примітки

en: Updated
uk: Оновлено

en: Created
uk: Створено

en: Page
uk: Сторінка

en: 1 minute | @count minutes
uk[0]: @count хвилина
uk[1]: @count хвилини
uk[2]: @count хвилин

en: 1 hour | @count hours
uk[0]: @count година
uk[1]: @count години
uk[2]: @count годин

en: Inline
uk: В одному рядку

en: Last update
uk: Останнє оновлення

en: Desc
uk: Спад

en: g
uk: г

en: Note
uk: Примітка

en: Plain Text
uk: Простий текст

en: fields
uk: поля

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Full name
uk: Повна назва

en: Hidden
uk: Приховано

en: Source
uk: Джерело

en: author
uk: автор

en: Unit
uk: Одиниця

en: Instructions
uk: Вказівки

en: unit
uk: одиниця

en: units
uk: одиниці

en: Reference
uk: Посилання

en: Changed
uk: Змінено

en: names
uk: назви

en: @type: deleted %title.
uk: @type: %title видалено.

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Recipe
uk: Рецепт

en: Yield
uk: Дохід

en: Preparation time
uk: Час приготування

en: Ingredients
uk: Інгредієнти

en: Recipes
uk: Рецепти

en: Above
uk: Зверху

en: Description:
uk: Опис:

en: Offset
uk: Зміщення

en: drop
uk: видалити

en: c
uk: с

en: Abbreviation
uk: Абревіатура

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Notes:
uk: Примітки:

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: liter
uk: літр

en: liters
uk: літри

en: pounds
uk: фунти

en: Unknown export format(%the_format).
uk: Невідомий формат вивантаження (%the_format).

en: Ingredient unit display
uk: Відображення мір інгредієнтів

en: U.S. customary units
uk: Американська система мір

en: Ingredient name normalization
uk: Нормалізація назв інгредієнтів

en: Leave as entered
uk: Залишити, як введено

en: Convert to lowercase
uk: Перевести у нижній регістр

en: Servings
uk: Порції

en: Ingredients:
uk: Складові:

en: Search page
uk: Сторінка пошуку

en: Asc
uk: Зрост

en: Master
uk: Головне

en: full posts
uk: повні дописи

en: SI/Metric
uk: СІ/Метрична

en: Default unit type for ingredients
uk: Усталений тип одиниць для інгридієнтів

en: Cooking time
uk: Час приготування

en: milliliter
uk: мілілітр

en: milliliters
uk: мілілітрів

en: ml
uk: мл

en: l
uk: л

en: kg
uk: кг

en: package
uk: пакунок

en: dash
uk: дефіс

en: Print View
uk: Для друку

en: Label display
uk: Відображення мітки

en: Appears in: @bundles.
uk: Місце знаходження: @bundles.

en: Type of item to reference
uk: Тип об'єкту для посилання

en: Reference method
uk: Спосіб посилання

en: @label referenced from @field_name
uk: @label посилається з @field_name

en: Visually Hidden
uk: Візуально приховано

en: Entity reference selection settings
uk: Налаштування вибору посилання на сутність

en: @entity using @field_name
uk: Сутність @entity використовує поле @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
uk: Пов'язати кожну сутність @entity з полем @field_name, в якому вказується @label.
