Recipe (8.x-2.0-alpha3) - en to it translation catalogue (80 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Delete
it: Elimina

en: Author
it: Autore

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Quantity
it: Quantità

en: unknown
it: sconosciuto

en: Yes
it: Sì

en: Edit
it: Modifica

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Import
it: Importa

en: Description field
it: Campo descrizione

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Default
it: Predefinito

en: View
it: Visualizza

en: Display
it: Visualizzazione

en: Notes
it: Note

en: Updated
it: Aggiornato

en: Created
it: Creato

en: All
it: Tutti

en: Page
it: Pagina

en: 1 minute | @count minutes
it[0]: ! minuto
it[1]: @count minuti

en: 1 hour | @count hours
it[0]: 1 ora
it[1]: @count ore

en: Inline
it: In linea

en: Fields
it: Campi

en: Last update
it: Ultimo aggiornamento

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Desc
it: Disc

en: fields
it: campi

en: Sort by
it: Ordina per

en: Full name
it: Nominativo

en: Hidden
it: Nascosto

en: Source
it: Sorgente

en: author
it: autore

en: Unit
it: Unità

en: Reference
it: Riferimento

en: Changed
it: Modificato

en: @type: deleted %title.
it: @type: %title eliminato.

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Apply
it: Applica

en: Recipe
it: Ricetta

en: Share your favorite recipes with your fellow cooks.
it: Condividi le tue ricette preferite con i tuoi amici cuochi

en: Preparation time
it: Tempo di preparazione

en: Ingredients
it: Ingredienti

en: Recipes
it: Ricette

en: Above
it: Sopra

en: Description:
it: Descrizione:

en: Attach to
it: Allega a

en: Offset
it: Scostamento

en: Title field
it: Titolo del campo

en: Node language
it: Linguaggio del contenuto

en: Abbreviation
it: Abbreviazione

en: Displays
it: Visualizzazioni

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Multiple displays
it: Visualizzazioni multiple

en: - All -
it: - Tutto -

en: Notes:
it: Note:

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Hide empty fields
it: Nascondi i campi vuoti

en: Leave as entered
it: Lascia inalterato

en: Convert to lowercase
it: Converti in lettere minuscole

en: Search page
it: Pagina di ricerca

en: Master
it: Principale

en: full posts
it: contenuti completi

en: Label display
it: Visualizzazione etichetta

en: Appears in: @bundles.
it: Appare in: @bundles.

en: Hide empty
it: Nascondi vuote

en: Type of item to reference
it: Tipo di elemento da porre in relazione

en: Reference method
it: Metodo di riferimento

en: @label referenced from @field_name
it: @label referenziato da @field_name

en: Visually Hidden
it: Visivamente nascosto

en: @entity using @field_name
it: @entity che usa @field_name
