Recipe (8.x-2.0-beta1) - en to ro translation catalogue (73 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Delete
ro: Șterge

en: Author
ro: Autor

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Quantity
ro: Cantitate

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Edit
ro: Editați

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: Description field
ro: Câmp descriere

en: Label
ro: Etichetă

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Default
ro: Implicit

en: View
ro: Afișează

en: Display
ro: Afișaj

en: Notes
ro: Note

en: Updated
ro: Actualizat

en: Created
ro: Creat

en: All
ro: Toate

en: Page
ro: Pagina

en: 1 minute | @count minutes
ro[0]: un minut
ro[1]: @count minute
ro[2]: @count de minute

en: 1 hour | @count hours
ro[0]: o oră
ro[1]: @count ore
ro[2]: @count de ore

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Last update
ro: Ultima actualizare

en: Plain text
ro: Text simplu

en: Desc
ro: Descendent

en: fields
ro: câmpuri

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Full name
ro: Numele complet

en: Hidden
ro: Ascuns

en: author
ro: autor

en: Instructions
ro: Instructiuni

en: Reference
ro: Referință

en: Changed
ro: Schimbat

en: @type: deleted %title.
ro: @type: %title șters.

en: ‹ Previous
ro: ‹ Anterior

en: Next ›
ro: Următor ›

en: Apply
ro: Aplică

en: Above
ro: Deasupra

en: Attach to
ro: Atașat la

en: Offset
ro: Decalaj

en: Title field
ro: Câmp titlu

en: Node language
ro: Limbă nod

en: Abbreviation
ro: Prescurtare

en: Displays
ro: Afișări

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: Multiple displays
ro: Afișări multiple

en: - All -
ro: - Toate -

en: Notes:
ro: Note:

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Hide empty fields
ro: Ascundeți câmpurile goale

en: Search page
ro: Pagină de căutare

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: full posts
ro: articole complete

en: Label display
ro: Afişare etichetă

en: Appears in: @bundles.
ro: Apare în: @bundles.

en: Hide empty
ro: Ascundeți dacă este gol

en: Type of item to reference
ro: Tipul elementului referit

en: Reference method
ro: Metodă de referință

en: @label referenced from @field_name
ro: @label referință de la @field_name

en: Visually Hidden
ro: Vizual Ascuns

en: Entity reference selection settings
ro: Setările de selecție a entității de referință

en: @entity using @field_name
ro: @entity folosește @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
ro: Referiți fiecare @entity cu un @field_name setat pentru @label.
