Recipe (8.x-2.0) - en to id translation catalogue (62 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Delete
id: Hapus

en: Author
id: Penulis

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Quantity
id: Kuantitas

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Edit
id: Sunting

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: - None -
id: - Tiada -

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Description field
id: Bidang deskripsi

en: Default
id: Bawaan

en: View
id: Lihat

en: Display
id: Tampilan

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Page
id: Halaman

en: 1 minute | @count minutes
id[0]: 1 menit
id[1]: @count menit

en: 1 hour | @count hours
id[0]: 1 jam
id[1]: @count jam

en: Inline
id: Sebaris

en: Fields
id: Bidang isian

en: Last update
id: Pembaruan terakhir

en: Plain text
id: Teks biasa

en: fields
id: Bidang-bidang

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Full name
id: Nama lengkap

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: author
id: penulis

en: Reference
id: Referensi

en: Changed
id: Berubah

en: @type: deleted %title.
id: @type: menghapus %title.

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Apply
id: Terapkan

en: Recipe
id: Resep

en: Preparation time
id: Waktu persiapan

en: Ingredients
id: Bahan

en: Recipes
id: Resep

en: Above
id: Di atas

en: Attach to
id: Lampirkan ke

en: Offset
id: Letak

en: Title field
id: Judul bidang

en: Abbreviation
id: Singkatan

en: Displays
id: Tampilan

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: Multiple displays
id: Beberapa tampilan

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Hide empty fields
id: Sembunyikan bidang kosong

en: Search page
id: Halaman pencarian

en: Asc
id: Urutan turun

en: Appears in: @bundles.
id: Tampak di: @bundles.

en: Type of item to reference
id: Jenis item yang direferensikan

en: Reference method
id: Metode referensi

en: Visually Hidden
id: Tersembunyi secara visual
