Recipe (8.x-2.2) - en to hi translation catalogue (59 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Delete
hi: मिटायें

en: Author
hi: लेखक

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Quantity
hi: मात्रा

en: unknown
hi: अज्ञात

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Description field
hi: विवरण क्षेत्र

en: Label
hi: लेबल

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: View
hi: देखें

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: Updated
hi: अद्यतित

en: ID
hi: आईडी

en: Created
hi: निर्मित

en: All
hi: सभी

en: Page
hi: पृष्ठ

en: 1 minute | @count minutes
hi[0]: 1 मिनट
hi[1]: @count मिनट

en: 1 hour | @count hours
hi[0]: @count घंटे

en: Inline
hi: पंक्ति में

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Last update
hi: आखरी बार सुधार

en: Plain text
hi: सादा टेक्स्ट

en: Desc
hi: अवरोही

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Source
hi: स्रोत

en: author
hi: लेखक

en: Reference
hi: संदर्भ

en: Changed
hi: बदल गया

en: @type: deleted %title.
hi: @type: %title मिटाया गया

en: ‹ Previous
hi: ‹ पिछला

en: Next ›
hi: अगला ›

en: Apply
hi: लागू करें

en: Recipe
hi: विधि

en: Preparation time
hi: तैयारी का समय

en: Ingredients
hi: सामग्री

en: Recipes
hi: व्यंजनों

en: Source field
hi: स्रोत क्षेत्र

en: Above
hi: ऊपर

en: Abbreviation
hi: संक्षिप्तीकरण

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: Cooking time
hi: पकाने का समय

en: Type of item to reference
hi: वस्तु के प्रकार के संदर्भ के लिए

en: Reference method
hi: संदर्भ विधि
