Recipe (8.x-2.2) - en to pt translation catalogue (122 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Delete
pt: Eliminar

en: Author
pt: Autor

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Quantity
pt: Quantidade

en: unknown
pt: desconhecido

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Description field
pt: Campo de descrição

en: Label
pt: Etiqueta

en: Default
pt: Por defeito

en: View
pt: Mostrar

en: Display
pt: Mostrar

en: Notes
pt: Anotações

en: Updated
pt: Atualizado

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Todos

en: Page
pt: Página

en: 1 minute | @count minutes
pt[0]: 1 minuto
pt[1]: @count minutos

en: 1 hour | @count hours
pt[0]: 1 hora
pt[1]: @count horas

en: Inline
pt: Em linha

en: Fields
pt: Campos

en: Last update
pt: Última atualização

en: Plain text
pt: Texto simples

en: Note
pt: Nota

en: fields
pt: campos

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Full name
pt: Nome completo

en: Hidden
pt: Oculto

en: Source
pt: Fonte

en: author
pt: autor

en: Unit
pt: Unidade

en: Instructions
pt: Instruções de preparação

en: unit
pt: unidade

en: units
pt: unidades

en: Reference
pt: Referência

en: Changed
pt: Alterado

en: names
pt: nomes

en: @type: deleted %title.
pt: @type: %title eliminado.

en: ‹ Previous
pt: ‹ Anterior

en: Next ›
pt: Seguinte ›

en: ct
pt: embalagem(ens)

en: Apply
pt: Aplicar

en: Recipe
pt: Receita

en: Share your favorite recipes with your fellow cooks.
pt: Partilhe as suas receitas favoritas com os(as) seus cozinheiros(as) amigos.

en: Yield
pt: Quantidade

en: Preparation time
pt: Tempo de preparação

en: Ingredients
pt: Ingredientes

en: Recipes
pt: Receitas

en: Source field
pt: Campo de origem

en: Above
pt: Acima

en: Attach to
pt: Anexar a

en: Offset
pt: Deslocamento

en: drop
pt: eliminar

en: Title field
pt: Campo de título

en: Node language
pt: Idioma do nó

en: Abbreviation
pt: Abreviação

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Multiple displays
pt: Múltiplas vistas

en: - All -
pt: - Todos -

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Hide empty fields
pt: Ocultar campos vazios

en: milligram
pt: milligrama

en: milligrams
pt: milligramas

en: gram
pt: grama

en: grams
pt: gramas

en: kilogram
pt: Quilograma

en: kilograms
pt: Quilogramas

en: Convert to lowercase
pt: Converter para minúsculas

en: Search page
pt: Página de pesquisa

en: Master
pt: Principal

en: full posts
pt: entradas completas

en: Cooking time
pt: Tempo de cozedura

en: milliliter
pt: mililitro

en: milliliters
pt: mililitros

en: centiliter
pt: centilitro

en: centiliters
pt: centilitros

en: deciliter
pt: decilitro

en: deciliters
pt: decilitros

en: centigram
pt: centigrama

en: centigrams
pt: centigramas

en: slice
pt: fatia

en: slices
pt: fatias

en: sli
pt: fatia(s)

en: pinch
pt: pitada

en: pinches
pt: pitadas

en: pn
pt: pitada

en: package
pt: embalagem

en: packages
pt: embalagens

en: pk
pt: pacote(s)

en: can
pt: lata

en: cans
pt: latas

en: cn
pt: lata(s)

en: drops
pt: gotas

en: dr
pt: gota(s)

en: bunch
pt: molho

en: bunches
pt: molhos

en: bn
pt: molho(s)

en: dash
pt: pitada

en: dashes
pt: pitadas

en: ds
pt: pitada

en: carton
pt: pacote

en: cartons
pt: pacotes

en: Appears in: @bundles.
pt: Aparece em: @bundles.

en: Hide empty
pt: Esconder vazios

en: Type of item to reference
pt: Tipo de item a referenciar

en: Reference method
pt: Método de referência

en: @label referenced from @field_name
pt: @label referenciado a partir de @field_name

en: Visually Hidden
pt: Visualmente Oculto

en: Entity reference selection settings
pt: Definições de seleção da referência da entidade

en: @entity using @field_name
pt: @entity utilizando @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
pt: Relacione cada @entity com um @field_name definido como @label.
