Recurring Events (2.0.0-rc13) - en to cy translation catalogue (86 entries)

en: Title
cy: Pennawd

en: Body
cy: Corff

en: Status
cy: Statws

en: Delete
cy: Dileu

en: Submit
cy: Cyflwyno

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Type
cy: Math

en: Author
cy: Awdur

en: Subject
cy: Testun

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Language
cy: Iaith

en: On
cy: Ymlaen

en: Yes
cy: Ie

en: No
cy: Na

en: view
cy: gweld

en: Edit
cy: Golygu

en: Date
cy: Dyddiad

en: Reset
cy: Ailosod

en: Daily
cy: Dyddiol

en: Weekly
cy: Wythnosol

en: None
cy: Dim

en: Depth
cy: Dyfnder

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Sunday
cy: dydd Sul

en: Monday
cy: dydd Llun

en: Tuesday
cy: dydd Mawrth

en: Wednesday
cy: dydd Mercher

en: Thursday
cy: dydd Iau

en: Friday
cy: dydd Gwener

en: Saturday
cy: dydd Sadwrn

en: Time
cy: Amser

en: View
cy: Gweld

en: Updated
cy: Newidwyd

en: User
cy: Defnyddiwr

en: Contact
cy: Cyswllt

en: Created
cy: Wedi ei greu

en: Separator
cy: Gwahanydd

en: All
cy: I gyd

en: Page
cy: Tudalen

en: Off
cy: I ffwrdd

en: Custom
cy: Addasu

en: Published
cy: Wedi ei gyhoeddi

en: Location
cy: Lleoliad

en: Revisions
cy: Diwygiadau

en: Overridden
cy: Wedi ei wrthwneud

en: Authored by
cy: Wedi ei awduro gan

en: Start Date
cy: Dyddiad cychwyn

en: Unlimited
cy: Diderfyn

en: Events
cy: Digwyddiadau

en: Start
cy: Dechrau

en: End
cy: Diwedd

en: Now
cy: Nawr

en: Last
cy: Olaf

en: Clone
cy: Clôn

en: Sort by
cy: Dosbarthu drwy

en: First
cy: Cyntaf

en: Second
cy: Eiliad

en: Revert
cy: Dychwelyd

en: Revisions for %title
cy: Diwygiadau i %title

en: Revision
cy: Diwygiad

en: Not published
cy: Heb ei gyhoeddi

en: @type: deleted %title.
cy: @type: %title wedi ei ddileu.

en: Revision of %title from %date
cy: Diwygiad %title o %date.

en: Apply
cy: Ceisio

en: Day of Month
cy: Dydd y Mis

en: Third
cy: Trydydd

en: Fourth
cy: Pedwerydd

en: Hide
cy: Cuddio

en: Language code
cy: Côd yr iaith

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
cy: A ydych yn sicr eich bod eisiau dychwelyd i'r diwygiad o %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
cy: A ydych yn sicr eich bod eisiau dileu diwygiad o %revision-date?

en: Offset
cy: Ongli

en: No name
cy: Dim enw

en: Add @type
cy: Ychwanegu @type

en: No link
cy: Dim dolen

en: Properties
cy: Priodweddau

en: Is one of
cy: Yn un o

en: exposed
cy: agored

en: And
cy: Ac

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
cy: Bydd y dyfnder yn cyd-fynd â'r nodau wedi eu tagio gyda thelerau yn yr hierarchaeth. Er enghraifft, os oes gennych derm "ffrwyth" a therm plentyn "afal", gyda dyfnder o 1 (neu uwch) yna bydd ffiltro ar gyfer y term "ffrwyth" yn derbyn mwyn o nodau na wedi eu tagio gyda "afal" yn ogystal â "ffrwyth". Os yn negyddol, mae'r gwrthwyneb yn wir; bydd chwilio am "afal" yn pigo nodau i fyny wedi eu tagio â "ffrwyth" os yw'r dyfnder yn -1 (neu is).

en: Items per page
cy: Eitemau pob tudalen

en: ‹‹
cy: <<

en: ››
cy: >>

en: Copy of the revision from %date.
cy: Copi o'r diwygiad o %date.

en: Event Date
cy: Dyddiad Digwyddiad
