Recurring Events (2.0.0-rc16) - en to ru translation catalogue (204 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: Status
ru: Статус

en: Register
ru: Регистрация

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Operations
ru: Операции

en: Group
ru: Группа

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: List
ru: Список

en: Subject
ru: Тема

en: Cancel
ru: Отмена

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Priority
ru: Приоритет

en: On
ru: Вкл

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: view
ru: представление

en: Edit
ru: Редактировать

en: Date
ru: Дата

en: Reset
ru: Сбросить

en: Daily
ru: Ежедневно

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: Monthly
ru: Ежемесячно

en: None
ru: Нет

en: Depth
ru: Глубина

en: Settings
ru: Настройки

en: Label
ru: Метка

en: Default
ru: По умолчанию

en: Summary
ru: Сводка

en: Sunday
ru: воскресенье

en: Monday
ru: понедельник

en: Tuesday
ru: вторник

en: Wednesday
ru: среда

en: Thursday
ru: четверг

en: Friday
ru: пятница

en: Saturday
ru: суббота

en: Time
ru: Время

en: View
ru: Просмотр

en: Updated
ru: Обновлено

en: 1 hour
ru: 1 час

en: User
ru: Пользователь

en: Content type
ru: Тип материала

en: User ID
ru: ID Пользователя

en: Contact
ru: Контакт

en: Created
ru: Создано

en: Separator
ru: Разделитель

en: All
ru: Все

en: hours
ru: часов

en: days
ru: дней

en: Page
ru: Страница

en: Off
ru: Выкл

en: Custom
ru: Собственная

en: Revision ID
ru: ID редакции

en: Published
ru: Опубликовано

en: Location
ru: Место

en: Revisions
ru: Редакции

en: Overridden
ru: Переопределён

en: N/A
ru: Н/Д

en: Authored by
ru: Автор

en: 1 year
ru: 1 год

en: Start Date
ru: Дата начала

en: End Date
ru: Дата окончания

en: Unlimited
ru: Неограничено

en: Phone
ru: Телефон

en: Desc
ru: По убыванию

en: Events
ru: Мероприятия

en: Start
ru: Начало

en: End
ru: Конец

en: January
ru: января

en: February
ru: февраля

en: March
ru: марта

en: April
ru: апреля

en: May
ru: Май

en: June
ru: июня

en: July
ru: июля

en: August
ru: августа

en: September
ru: сентября

en: October
ru: октября

en: November
ru: ноября

en: December
ru: декабря

en: Now
ru: Сейчас

en: Start date
ru: Дата начала

en: End date
ru: Дата окончания

en: months
ru: месяцы

en: Last
ru: Последний

en: Clone
ru: Клонировать

en: Duration
ru: Продолжительность

en: <p>This action cannot be undone.</p>
ru: <p>Это действие нельзя отменить.</p>

en: First Name
ru: Имя

en: Last Name
ru: Фамилия

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Are you sure you want to delete %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %name?

en: Pending
ru: В ожидании

en: seconds
ru: секунд

en: minutes
ru: минут

en: Show
ru: Показать

en: First
ru: Первый

en: Second
ru: Секунда

en: Revert
ru: Вернуть

en: Days
ru: Дни

en: Months
ru: Месяцы

en: Email Subject
ru: Тема письма

en: Revisions for %title
ru: Редакции %title

en: Revision
ru: Редакция

en: End Time
ru: Время окончания

en: Changed
ru: Изменение

en: Email Notifications
ru: Email Уведомления

en: Not published
ru: Не опубликовано

en: @type: deleted %title.
ru: @type: удален материал %title.

en: Revision of %title from %date
ru: Редакция %title от %date

en: Unpublished
ru: Снято с публикации

en: Complete
ru: Завершён

en: Apply
ru: Применить

en: 15 minutes
ru: 15 минут

en: 30 minutes
ru: 30 минут

en: 45 minutes
ru: 45 минут

en: 2 hours
ru: 2 часа

en: 3 hours
ru: 3 часа

en: 4 hours
ru: 4 часа

en: 5 hours
ru: 5 часов

en: 6 hours
ru: 6 часов

en: Day of Month
ru: Число месяца

en: Third
ru: Третий

en: Fourth
ru: Четвертый

en: Yearly
ru: Ежегодно

en: weeks
ru: недели

en: Hide
ru: Скрыть

en: Language code
ru: Код языка

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите вернуться к редакции от %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите удалить редакцию от %revision-date?

en: 12 hours
ru: 12 часов

en: 24 hours
ru: 24 часа

en: Offset
ru: Пропустить

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Data
ru: Данные

en: No name
ru: Без имени

en: Emails
ru: Адреса электронной почты

en: Add @type
ru: Добавить @type

en: event
ru: событие

en: Minute(s)
ru: Минута(ы)

en: Hour(s)
ru: Час(ы)

en: No content available.
ru: Нет доступных материалов.

en: Instances
ru: Экземпляры

en: Add Instance
ru: Добавить экземпляр

en: No link
ru: Ссылки нет

en: Properties
ru: Свойства

en: Bundle
ru: Набор

en: Is one of
ru: Один из

en: Custom URL
ru: Пользовательский URL

en: exposed
ru: раскрыт

en: And
ru: И

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ru: Глубина будет соответствовать терминам материалов в иерархии. Например, если у вас есть термин "фрукт", и дочерний термин "яблоко", глубиной 1 (или выше), то фильтрация по термину "фрукт" получит материалы, которые помечены как "яблоко", а также " фрукты ". Если значение отрицательное, то наоборот; поиск по слову "яблоко" будет также подбирать материалы помеченые как "фрукт", если глубина -1 (или ниже).

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: Copy of the revision from %date.
ru: Копия редакции от %date.

en: « First
ru: « Первая

en: Last »
ru: Последняя »

en: Add event
ru: Добавить событие

en: Current revision
ru: Текущая редакция

en: Buffer
ru: Буфер

en: Published status
ru: Статус публикации

en: Revision log message
ru: Сообщение в журнал о редакции

en: Event Date
ru: Дата события

en: Capacity
ru: Вместимость

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Master
ru: Основной

en: Link to the referenced entity
ru: Ссылка на указанную сущность

en: Event Duration
ru: Длительность события

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ru: Дата в виде CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
ru: Формат даты ГГГГММ.

en: Date in the form of YYYY.
ru: Формат даты ГГГГ.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ru: Формат даты ММ (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
ru: Формат даты ДД(01-31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
ru: Формат даты НН(01-53).

en: Registrations
ru: Регистрации

en: Reminder Date
ru: Дата напоминания

en: Format: %format
ru: Формат: %format

en: grouped
ru: сгруппировано

en: Revision user
ru: Пользователь ревизии

en: Briefly describe the changes you have made.
ru: Кратко опишите внесённые вами изменения.

en: The time that the current revision was created.
ru: Время создания текущей редакции

en: The user ID of the author of the current revision.
ru: Идентификатор пользователя, который является автором текущей редакции.

en: Last saved
ru: Последнее сохранение

en: Not saved yet
ru: Еще не сохранено

en: 18 hours
ru: 18 часов

en: The time that the entity was created.
ru: Время создания объекта.

en: The time that the entity was last edited.
ru: Время редактирования объекта.

en: Are you sure you want to delete the @language translation of the @entity-type %label?
ru: Вы уверены, что хотите удалить перевод на @language для @entity-type %label?

en: @language translation of the @type %label has been deleted.
ru: Перевод на язык @language для @type %label был успешно удалён.

en: Revision translation affected
ru: Редакция, на которую повлиял перевод

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ru: Указывает, что последние редактирование перевода принадлежит текущей редакции.

en: @date by @username
ru: @date от @username

en: @langname revisions for %title
ru: Редакции @langname для материала  %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно желаете вернуть перевод на язык @language к редакции от %revision-date?

en: Revert content shared among translations
ru: Вернуть контент, общий для переводов

en: Revision create time
ru: Время создания редакции

en: Default revision
ru: Редакция по умолчанию

en: Control which roles can "View the administration theme" on the <a href=":permissions">Permissions page</a>.
ru: Контролировать, какие роли могут "Посматривать тему администрирования" на странице <a href=":permissions">Права доступа</a>.

en: Separator: %separator
ru: Разделитель: %separator

en: The @title end date cannot be before the start date
ru: Дата окончания "@title" не может быть раньше даты начала

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
ru: Флаг показывающий, была ли редакция текущей, когда она была сохранена.
