Recurring Events (2.0.0-rc4) - en to it translation catalogue (151 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Status
it: Stato

en: Register
it: Registrati

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Group
it: Gruppo

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: List
it: Elenco

en: Subject
it: Oggetto

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: On
it: Acceso

en: Yes
it: Sì

en: view
it: mostra

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Reset
it: Ripristina

en: Daily
it: Giornalmente

en: Weekly
it: Settimanalmente

en: Monthly
it: Mensile

en: None
it: Nessuno

en: Depth
it: Profondità

en: Settings
it: Impostazioni

en: Label
it: Etichetta

en: Default
it: Predefinito

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Time
it: Data e ora

en: View
it: Visualizza

en: Updated
it: Aggiornato

en: User
it: Utente

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Email
it: E-mail

en: Email Address
it: Indirizzo e-mail

en: Created
it: Creato

en: Separator
it: Separatore

en: All
it: Tutti

en: hours
it: ore

en: days
it: giorni

en: Page
it: Pagina

en: Off
it: Spento

en: Custom
it: Personalizzato

en: Revision ID
it: ID revisione

en: Published
it: Pubblicato

en: Revisions
it: Revisioni

en: Overridden
it: Variato manualmente

en: Authored by
it: Creato da

en: Start Date
it: Data di Inizio

en: End Date
it: Data inizio

en: Unlimited
it: Nessun limite

en: Phone
it: Telefono

en: Desc
it: Disc

en: Start
it: Inizio

en: End
it: Fine

en: Now
it: Adesso

en: Start date
it: Data iniziale

en: End date
it: Data finale

en: months
it: mesi

en: Last
it: Ultimo

en: Clone
it: Clona

en: Duration
it: Durata

en: First Name
it: Nome

en: Last Name
it: Cognome

en: Sort by
it: Ordina per

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Pending
it: In sospeso

en: seconds
it: secondi

en: minutes
it: minuti

en: Show
it: Mostra

en: First
it: Primo

en: Second
it: Secondo

en: Revert
it: Ripristina

en: Days
it: Giorni

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: Revision
it: Revisione

en: Changed
it: Modificato

en: Not published
it: Non pubblicato

en: @type: deleted %title.
it: @type: %title eliminato.

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Complete
it: Completo

en: Apply
it: Applica

en: 15 minutes
it: 15 minuti

en: 30 minutes
it: 30 minuti

en: Day of Month
it: Giorno del mese

en: Third
it: Terzo

en: Fourth
it: Quarto

en: weeks
it: settimane

en: Hide
it: Nascondi

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Data
it: Dati

en: No name
it: Nessun nome

en: Emails
it: E-mail

en: Add @type
it: Aggiungi @type

en: Minute(s)
it: Minuto(i)

en: Hour(s)
it: Ora(e)

en: No content available.
it: Nessun contenuto disponibile.

en: No link
it: Nessun link

en: Is one of
it: È uno di

en: exposed
it: esposto

en: And
it: E

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
it: La profondità combacerà con i nodi etichettati con i termini nella gerarchia. Per esempio, se si ha il termine "frutta" e un termine figlio "mela", con una profondità di 1 (o maggiore) allora il filtraggio del termine "frutta" otterrà i nodi etichettati con "mela" come pure quelli etichettati con "frutta". Se negativo, è vero il contrario; se la profondità è -1 (o inferiore) cercando "mela" si troveranno anche i nodi etichettati con "frutta".

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Add event
it: Aggiungi evento

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: Published status
it: Stato pubblicazione

en: Revision log message
it: Messaggio di revisione per il log

en: Capacity
it: Capacità posti

en: Master
it: Principale

en: Instance
it: Istanza

en: Link to the referenced entity
it: Collegamento all'entità messa in relazione.

en: Date in the form of CCYYMMDD.
it: Data in formato AAAAMMGG.

en: Date in the form of YYYYMM.
it: Data in formato AAAAMM.

en: Date in the form of YYYY.
it: Data in formato AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
it: Data in formato MM (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
it: Data in formato GG (01-31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
it: Data in formato WW (01-53).

en: grouped
it: raggruppati

en: Revision user
it: Utente revisore

en: Briefly describe the changes you have made.
it: Descrivere brevemente le modifiche apportate.

en: The time that the current revision was created.
it: La data e l'ora in cui la revisione corrente è stata creata

en: The user ID of the author of the current revision.
it: ID utente dell' autore della revisione corrente.

en: Last saved
it: Ultimo salvataggio

en: Not saved yet
it: Non ancora salvato

en: The username of the content author.
it: Nome utente dell'autore del contenuto.

en: Are you sure you want to delete the @language translation of the @entity-type %label?
it: Vuoi davvero eliminare la traduzione in @language di %label @entity-type?

en: @language translation of the @type %label has been deleted.
it: La traduzione di @type %label in @language è stata eliminata.

en: Revision translation affected
it: Traduzione della revisione interessata

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
it: Indica se l'ultima modifica di una traduzione fa riferimento alla revisione attuale.

en: @date by @username
it: @date da @username

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
it: Vuoi veramente ripristinare la traduzione @language alla revisione del %revision-date?

en: Revert content shared among translations
it: Ripristina contenuto condiviso tra traduzioni

en: Revision create time
it: Tempo di creazione revisione

en: Default revision
it: Revisione predefinita

en: Separator: %separator
it: Separatore: %separator

en: The @title end date cannot be before the start date
it: La data di fine @title non può essere precedente alla data di inizio
