Recurring Events (2.0.0-rc5) - en to oc translation catalogue (115 entries)

en: Title
oc: Títol

en: Body
oc: Còs

en: Status
oc: Estatut

en: Delete
oc: Suprimir

en: Operations
oc: Accions

en: Group
oc: Grop

en: Type
oc: Tipe

en: Author
oc: Autor

en: List
oc: Listar

en: Subject
oc: Objècte

en: Description
oc: Descripcion

en: Language
oc: Lenga

en: On
oc: Activat

en: Yes
oc: Òc

en: No
oc: Non

en: view
oc: veire

en: Edit
oc: Modificar

en: Date
oc: Data

en: Reset
oc: Reïnicializar

en: Daily
oc: Quotidian

en: Weekly
oc: Setmanièr

en: None
oc: Pas cap

en: Depth
oc: Prigondor

en: Settings
oc: Paramètres

en: Label
oc: Etiqueta

en: Default
oc: Per defaut

en: Sunday
oc: Dimenge

en: Monday
oc: Diluns

en: Tuesday
oc: Dimars

en: Wednesday
oc: Dimècres

en: Thursday
oc: Dijòus

en: Friday
oc: Divendres

en: Saturday
oc: Dissabte

en: Time
oc: Ora

en: View
oc: Veire

en: Updated
oc: Mes a jorn

en: 1 hour
oc: 1 ora

en: ID
oc: Identificant (ID)

en: User
oc: Utilizaire

en: Content type
oc: Tipe de contengut

en: Email
oc: Corrièr electronic

en: Created
oc: Creat(ada)

en: Separator
oc: Separador

en: All
oc: Tot

en: hours
oc: oras

en: days
oc: jorns

en: Page
oc: Pagina

en: Off
oc: Desactivat

en: Custom
oc: Personalizat

en: Revision ID
oc: Identificant (ID) de revision

en: Published
oc: Publicat

en: Overridden
oc: Espotit

en: Authored by
oc: Escrich per

en: End Date
oc: Data de fin

en: Unlimited
oc: Illimitat

en: Events
oc: Eveniments

en: End
oc: Fin

en: Now
oc: Ara

en: Start date
oc: Data de començament

en: End date
oc: Data de fin

en: Last
oc: Darrièr

en: Clone
oc: Clonar

en: Duration
oc: Durada

en: First Name
oc: Prenom

en: Last Name
oc: Nom d'Ostal

en: Sort by
oc: Triar per

en: Pending
oc: En espèra

en: seconds
oc: segondas

en: minutes
oc: minutas

en: Show
oc: Afichar

en: First
oc: Primièr

en: Second
oc: Segonda

en: Revert
oc: Restablir

en: Days
oc: Jorns

en: Revisions for %title
oc: Revisions per « %title »

en: Changed
oc: Modificat

en: Not published
oc: Pas publicat

en: @type: deleted %title.
oc: @type  : %title suprimit.

en: Revision of %title from %date
oc: Revision de %title del %date

en: Unpublished
oc: Pas publicat

en: Apply
oc: Aplicar

en: Third
oc: Tresième

en: Fourth
oc: Quatrième

en: weeks
oc: setmanas

en: Hide
oc: Amagar

en: Language code
oc: Còde de la lenga

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
oc: Sètz segur que volètz tornar a la version del %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
oc: Sètz segur que volètz suprimir la version del %revision-date ?

en: Offset
oc: Decalatge

en: Machine name
oc: Nom sistèma

en: Data
oc: Donadas

en: No name
oc: Aucun nom

en: Add @type
oc: Apondre @type

en: No content available.
oc: Pas cap de contengut disponible.

en: Instances
oc: Instàncias

en: No link
oc: Aucun ligam

en: Bundle
oc: Paquet

en: Is one of
oc: Fait partida de

en: exposed
oc: expausat

en: And
oc: Et

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
oc: La prigondor assurera la correspondance amb los nosèls étiquetés per de tèrmes de la ierarquia. Si, per exemple, avètz lo tèrme "fruit" e lo tèrme enfant "pomme", amb una prigondor de 1 o plus, alara un filtrage sul tèrme "fruit" renverra de nosèls étiquetés per "pomme" tanben bien que per "fruit". Se la prigondor es négative, l'inverse es tanben vrai : recercar "pomme" amb una prigondor de -1 (ou mens) renverra tanben los nosèls étiquetés per "fruit".

en: Items per page
oc: Elements per pagina

en: - All -
oc: - Tot -

en: Copy of the revision from %date.
oc: Copiar la version del %date.

en: Add event
oc: Apondre un eveniment

en: Revision log message
oc: Messatge del jornal de revision

en: UUID
oc: Identificant universal unic (UUID)

en: Master
oc: Maître

en: Instance
oc: Instància

en: Date in the form of CCYYMMDD.
oc: Data jos la forma AAAAMMJJ.

en: Date in the form of YYYYMM.
oc: Data jos la forma AAAAMM.

en: Date in the form of YYYY.
oc: Data jos la forma AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
oc: Data jos la forma MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
oc: Data jos la forma JJ (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
oc: Data jos la forma SS (01 - 53).
