Recurring Events (2.0.0-rc8) - en to pt translation catalogue (182 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Register
pt: Registro

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Priority
pt: Prioridade

en: On
pt: Habilitado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: view
pt: ver

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Reset
pt: Redefinir

en: Daily
pt: Diariamente

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: Monthly
pt: Mensalmente

en: None
pt: Nenhum

en: Depth
pt: Profundidade

en: Settings
pt: Configurações

en: Label
pt: Rótulo

en: Default
pt: Padrão

en: Summary
pt: Resumo

en: Sunday
pt: Domingo

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: Saturday
pt: Sábado

en: Time
pt: Hora

en: View
pt: Ver

en: Updated
pt: Atualizado

en: 1 hour
pt: 1 hora

en: User
pt: Usuário

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Email Address
pt: Endereço de Email

en: User ID
pt: ID do usuário

en: Contact
pt: Contato

en: Created
pt: Criado

en: Separator
pt: Separador

en: All
pt: Tudo

en: hours
pt: horas

en: days
pt: dias

en: Page
pt: Página

en: Off
pt: Desligado

en: Custom
pt: Personalizado

en: Revision ID
pt: ID da revisão

en: Published
pt: Publicado

en: Location
pt: Localização

en: Revisions
pt: Revisões

en: Overridden
pt: Sobrescrito

en: N/A
pt: N/D

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Start Date
pt: Data inicial

en: End Date
pt: Data Final

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Phone
pt: Telefone

en: Desc
pt: Decrescente

en: Events
pt: Eventos

en: Start
pt: Iniciar

en: End
pt: Fim

en: Now
pt: Agora

en: Start date
pt: Data inicial

en: End date
pt: Data final

en: months
pt: meses

en: Last
pt: Último

en: Clone
pt: Clonar

en: Duration
pt: Duração

en: First Name
pt: Nome

en: Last Name
pt: Sobrenome

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Você tem certeza que deseja excluir %name?

en: Pending
pt: Pendente

en: seconds
pt: segundos

en: minutes
pt: minutos

en: Show
pt: Exibir

en: First
pt: Primeiro

en: Second
pt: Segundo

en: Revert
pt: Reverter

en: Days
pt: Dias

en: Revisions for %title
pt: Revisões para %title

en: Revision
pt: Revisão

en: Changed
pt: Alterado

en: Not published
pt: Não publicado

en: @type: deleted %title.
pt: @type: %title foi apagado.

en: Revision of %title from %date
pt: Revisão de %title de %date

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Complete
pt: Concluído

en: Apply
pt: Aplicar

en: 15 minutes
pt: 15 minutos

en: 30 minutes
pt: 30 minutos

en: 2 hours
pt: 2 horas

en: 3 hours
pt: 3 horas

en: 4 hours
pt: 4 horas

en: 6 hours
pt: 6 horas

en: Day of Month
pt: Dia do Mês

en: Third
pt: Terceiro

en: Fourth
pt: Quarto

en: weeks
pt: semanas

en: Hide
pt: Ocultar

en: Language code
pt: Código do idioma

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
pt: Você tem certeza que deseja reverter para a revisão de %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
pt: Você tem certeza que deseja apagar a revisão de %revision-date?

en: 12 hours
pt: 12 horas

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Data
pt: Dados

en: No name
pt: Sem nome

en: Emails
pt: E-mails

en: Add @type
pt: Adicionar @type

en: Delete relation
pt: Excluir relação

en: Minute(s)
pt: Minuto(s)

en: Hour(s)
pt: Hora(s)

en: No content available.
pt: Nenhum conteúdo disponível.

en: Instances
pt: Instâncias

en: No link
pt: Sem link

en: Properties
pt: Propriedades

en: Bundle
pt: Pacote

en: Is one of
pt: É um de

en: Custom URL
pt: URL personalizada

en: exposed
pt: exposto

en: And
pt: E

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
pt: A profundidade vai buscar os nodes marcados com termos na hierarquia. Por exemplo, se você tiver um termo chamado "fruta" e um sub-termo chamado "maçã", com uma profundidade 1 (ou maior), o filtro vai pegar o termo "fruta" e também todos os nodes que possuem o termo "maçã". Se o número for negativo, ocorre o inverso. Se a profundidade for -1 (ou menor) o buscar "maçã", os nodes com o termo "fruta" também serão retornados.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Copy of the revision from %date.
pt: Copiar da revisão de %date.

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Reference field
pt: Campo de referência

en: Add event
pt: Adicionar evento

en: Current revision
pt: Revisão atual

en: Published status
pt: Status

en: Revision log message
pt: Mensagem de registro de alterações

en: Capacity
pt: Capacidade

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Instance
pt: Instância

en: Link to the referenced entity
pt: Link para a entidade referenciada

en: Date in the form of CCYYMMDD.
pt: Data em formato de CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
pt: Data no formato de YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
pt: Data no formato de YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
pt: Data no formato de MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
pt: Data no formato de DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
pt: Data no formato de WW (01 - 53).

en: Format: %format
pt: Formato: %format

en: grouped
pt: agrupado

en: Revision user
pt: Usuário da revisão

en: Briefly describe the changes you have made.
pt: Descreva resumidamente as mudanças feitas.

en: Edit relation
pt: Editar relação

en: The time that the current revision was created.
pt: O horário de criação da revisão atual.

en: The user ID of the author of the current revision.
pt: O ID do usuário autor da revisão atual.

en: Last saved
pt: Salvo em

en: Not saved yet
pt: Ainda não foi salvo

en: Add Event
pt: Adicionar Evento

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: Are you sure you want to delete the @language translation of the @entity-type %label?
pt: Tem certeza que deseja excluir a tradução @language do @entity-type %label?

en: @language translation of the @type %label has been deleted.
pt: A tradução @language do @type %label foi excluída.

en: Revision translation affected
pt: Revisão de tradução afetada

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
pt: Indica se a última edição de uma tradução pertence à revisão atual.

en: @date by @username
pt: @date por @username

en: content @type: deleted @label.
pt: conteúdo @type: @label apagado.

en: @langname revisions for %title
pt: Revisões de @langname para %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
pt: Tem certeza de que deseja reverter a tradução do idioma @language para a revisão de %revision-date?

en: Revert content shared among translations
pt: Reverter conteúdo compartilhado entre as traduções

en: Revision create time
pt: Horário de criação da revisão

en: Default revision
pt: Revisão padrão

en: Control which roles can "View the administration theme" on the <a href=":permissions">Permissions page</a>.
pt: Controle quais papéis podem "Ver o tema de administração" na página de <a href=":permissions">Permissões</a>.

en: Separator: %separator
pt: Separador: %separator

en: The @title end date cannot be before the start date
pt: A data de encerramento @title não pode ser anterior à data de início

[ctx: Date range separator]
en: -
pt: No contexto: separador do período de data

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
pt: Uma sinalização indicando se esta era a revisão padrão quando foi salva.

en: Invalid event title
pt: Título de evento inválido
