Recurring Events (2.0.1) - en to pl translation catalogue (167 entries)

en: Title
pl: Tytuł

en: Body
pl: Treść

en: Register
pl: Rejestracja

en: Delete
pl: Usuń

en: Submit
pl: Zachowaj

en: Operations
pl: Operacje

en: Group
pl: Grupa

en: Type
pl: Typ

en: Author
pl: Autor

en: List
pl: Lista

en: Subject
pl: Tytuł

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Description
pl: Opis

en: Language
pl: Język

en: Priority
pl: Priorytet

en: On
pl: Włączony

en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

en: Edit
pl: Edytuj

en: Date
pl: Data

en: None
pl: Brak

en: Depth
pl: Głębokość

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Label
pl: Etykieta

en: Default
pl: Domyślny

en: Summary
pl: Podsumowanie

en: Sunday
pl: niedziela

en: Monday
pl: poniedziałek

en: Tuesday
pl: wtorek

en: Wednesday
pl: środa

en: Thursday
pl: czwartek

en: Friday
pl: piątek

en: Saturday
pl: sobota

en: Time
pl: Czas

en: View
pl: Widok

en: Updated
pl: Uaktualniono

en: 1 hour
pl: 1 godzina

en: Email Address
pl: Adres Email

en: User ID
pl: ID użytkownika

en: Contact
pl: Kontakt

en: Created
pl: Utworzono

en: hours
pl: godziny

en: days
pl: dni

en: Off
pl: Wyłączony

en: Revision ID
pl: ID wersji

en: Published
pl: Opublikowane

en: Location
pl: Położenie

en: Revisions
pl: Wersje

en: Overridden
pl: Nadpisany

en: N/A
pl: niedostępne

en: Authored by
pl: Autor

en: 1 year
pl: 1 rok

en: Start Date
pl: Data początkowa

en: End Date
pl: Data końcowa

en: Unlimited
pl: Nieograniczone

en: Events
pl: Wydarzenia

en: Start
pl: Początek

en: End
pl: Koniec

en: January
pl: Styczeń

en: February
pl: Luty

en: March
pl: Marzec

en: April
pl: Kwiecień

en: May
pl: Maj

en: June
pl: Czerwiec

en: July
pl: Lipiec

en: August
pl: Sierpień

en: September
pl: Wrzesień

en: October
pl: Październik

en: November
pl: Listopad

en: December
pl: Grudzień

en: Now
pl: Teraz

en: Start date
pl: Data początkowa

en: End date
pl: Data końcowa

en: months
pl: miesiące

en: Last
pl: Ostatni

en: Clone
pl: Klonuj

en: Duration
pl: Czas trwania

en: Are you sure you want to delete %name?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć %name?

en: Pending
pl: Oczekujące

en: seconds
pl: sekundy

en: minutes
pl: minuty

en: Show
pl: Pokaż

en: First
pl: Pierwszy

en: Second
pl: Sekunda

en: Revert
pl: Przywróć

en: Days
pl: Dni

en: Months
pl: Miesięcy

en: Email Subject
pl: Temat emaila

en: Revisions for %title
pl: Wersje dla %title

en: Revision
pl: Wersja

en: Changed
pl: Zmieniono

en: Not published
pl: Nie do publikacji

en: @type: deleted %title.
pl: @type: usunięto %title.

en: Revision of %title from %date
pl: Wersja %title z dnia %date

en: Unpublished
pl: Nieopublikowany

en: Complete
pl: Zakończone

en: Registration Type
pl: Typ rejestracji

en: 15 minutes
pl: 15 minut

en: 30 minutes
pl: 30 minut

en: 2 hours
pl: 2 godziny

en: 3 hours
pl: 3 godziny

en: 4 hours
pl: 4 godziny

en: 5 hours
pl: 5 godzin

en: 6 hours
pl: 6 godzin

en: Day of Month
pl: Dzień miesiąca

en: Third
pl: Trzeci

en: Fourth
pl: Czwarty

en: weeks
pl: tygodnie

en: Hide
pl: Ukryj

en: Registration Form
pl: Formularz rejestracji

en: Language code
pl: Kod języka

en: Series
pl: Serie

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
pl: Czy na pewno przywrócić wersję z dnia %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
pl: Czy na pewno usunąć wersję z dnia %revision-date?

en: 12 hours
pl: 12 godzin

en: 24 hours
pl: 24 godziny

en: Machine name
pl: Identyfikator systemowy

en: No name
pl: Brak nazwy

en: Emails
pl: E-maile

en: Add @type
pl: Dodaj @type

en: 8 hours
pl: 8 godzin

en: 10 hours
pl: 10 godzin

en: Hour(s)
pl: Godzina(y)

en: Instances
pl: Instancje

en: No link
pl: Bez odnośnika

en: Properties
pl: Właściwości

en: Bundle
pl: Zestaw

en: Is one of
pl: Jeden z

en: Custom URL
pl: Własny URL

en: exposed
pl: udostępniony

en: And
pl: i

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
pl: Głębokość terminu odnosi się do jego miejsca w hierarchii terminów. Dla przykładu, jeśli mamy termin "owoc" i względem niego podrzędny termin "jabłko", a głębokość wynosi 1 (lub więcej), to wyszukanie terminu "owoc" spowoduje otrzymanie węzłów przypisanych zarówno do samego terminu "owoc", jak i do terminu "jabłko". W przypadku wartości ujemnej porządek ten zostaje odwrócony - wyszukanie terminu "jabłko" spowoduje uwzględnienie węzłów przypisanych do terminu "owoc", o ile głębokość wynosi -1 (lub mniej).

en: Copy of the revision from %date.
pl: Kopia z %date.

en: Add event
pl: Dodaj zdarzenie

en: Current revision
pl: Bieżąca wersja

en: Buffer
pl: Bufor

en: Revision log message
pl: Informacja o nowej wersji

en: Capacity
pl: Pojemność

en: Link to the referenced entity
pl: Odnośnik do wskazywanej encji

en: Date in the form of CCYYMMDD.
pl: Data w formacie WWRRMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
pl: Data w formacie RRRRMM.

en: Date in the form of YYYY.
pl: Data w formacie RRRR.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
pl: Data w formacie MM (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
pl: Data w formacie DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
pl: Data w formacie TT (01 - 53).

en: Registrations
pl: Rejestracje

en: Reminder Date
pl: Data przypomnienia

en: grouped
pl: pogrupowane

en: Revision user
pl: Użytkownik wersji

en: Briefly describe the changes you have made.
pl: Zwięźle opisz dokonane przez siebie zmiany.

en: The time that the current revision was created.
pl: Czas utworzenia aktualnej wersji.

en: The user ID of the author of the current revision.
pl: ID użytkownika autora obecnej wersji.

en: Last saved
pl: Ostatnio zapisano

en: Not saved yet
pl: Jeszcze nie zapisano

en: Are you sure you want to delete the @language translation of the @entity-type %label?
pl: Czy na pewno usunąć tłumaczenie @entity-type %label na język @language?

en: @language translation of the @type %label has been deleted.
pl: Tłumaczenie @type %label na język @language zostało usunięte.

en: Revision translation affected
pl: Tłumaczenie wersji

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
pl: Informuje czy ostatnia edycja tłumaczenia należy do bieżącej wersji.

en: @date by @username
pl: @date przez @username

en: @langname revisions for %title
pl: Wersje %title w języku @langname

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
pl: Czy na pewno przywrócić wersję tłumaczenia na język @language z dnia %revision-date?

en: Revert content shared among translations
pl: Przywróć zawartość dzieloną między tłumaczeniami

en: Revision create time
pl: Czas utworzenia wersji

en: Default revision
pl: Domyślna wersja

en: Control which roles can "View the administration theme" on the <a href=":permissions">Permissions page</a>.
pl: Określ role, które mogą mieć dostęp do uprawnienia "Wyświetlaj skórkę administracyjną" na stronie <a href=":permissions">Uprawnienia</a>.

en: The @title end date cannot be before the start date
pl: Data końcowa @title nie może być wcześniejsza niż data początkowa

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
pl: Znacznik informujący o tym czy w trakcie zapisu była to domyślna wersja.
