Recurring Events (3.0.0-alpha1) - en to ro translation catalogue (153 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Status
ro: Stare

en: Register
ro: Înscriere

en: Delete
ro: Șterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: List
ro: Listă

en: Subject
ro: Subiect

en: Cancel
ro: Anulare

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Priority
ro: Prioritate

en: On
ro: Pornit

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: view
ro: afișează

en: Edit
ro: Editați

en: Date
ro: Data

en: Reset
ro: Resetează

en: Daily
ro: Zilnic

en: Weekly
ro: Săptămânal

en: Monthly
ro: Lunar

en: None
ro: Nimic

en: Depth
ro: Adâncime

en: Settings
ro: Setări

en: Label
ro: Etichetă

en: Default
ro: Implicit

en: Summary
ro: Sumar

en: Sunday
ro: Duminică

en: Monday
ro: Luni

en: Tuesday
ro: Marți

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Friday
ro: Vineri

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Time
ro: Ora

en: View
ro: Afișează

en: Updated
ro: Actualizat

en: 1 hour
ro: 1 oră

en: User
ro: Utilizator

en: Email
ro: email

en: User ID
ro: ID utilizator

en: Created
ro: Creat

en: All
ro: Toate

en: hours
ro: ore

en: days
ro: zile

en: Page
ro: Pagina

en: Off
ro: Oprit

en: Custom
ro: Personalizat

en: Revision ID
ro: ID-ul revizuirii

en: Published
ro: Publicat

en: Location
ro: Locația

en: Overridden
ro: Suprascrisă

en: N/A
ro: N/D

en: Authored by
ro: Autor

en: 1 year
ro: 1 an

en: Unlimited
ro: Nelimitat

en: Phone
ro: Telefon

en: Desc
ro: Descendent

en: Events
ro: Evenimente

en: End
ro: Sfârşit

en: January
ro: Ianuarie

en: February
ro: Februarie

en: March
ro: Martie

en: April
ro: Aprilie

en: May
ro: Mai

en: June
ro: Iunie

en: July
ro: Iulie

en: September
ro: Septembrie

en: October
ro: Octombrie

en: November
ro: Noiembrie

en: December
ro: Decembrie

en: Now
ro: Acum

en: Start date
ro: Data de început

en: End date
ro: Data de sfârșit

en: Last
ro: Ultimul

en: Clone
ro: Clonare

en: Duration
ro: Durată

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Are you sure you want to delete %name?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți %name?

en: Pending
ro: În așteptare

en: seconds
ro: secunde

en: Show
ro: Arată

en: First
ro: Primul

en: Second
ro: Secundă

en: Revert
ro: Revenire

en: Revisions for %title
ro: Revizii pentru %title

en: Revision
ro: Revizie

en: Changed
ro: Schimbat

en: Not published
ro: Nepublicat

en: @type: deleted %title.
ro: @type: %title șters.

en: Revision of %title from %date
ro: Revizia %title de la data %date

en: Unpublished
ro: Nepublicat

en: Complete
ro: Finalizat

en: Apply
ro: Aplică

en: Day of Month
ro: Zi a Lunii

en: Yearly
ro: Anual

en: Hide
ro: Ascunde

en: Language code
ro: Codul limbii

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriți revenirea la revizia din %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriți să ștergeți revizia din %revision-date?

en: Offset
ro: Decalaj

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Data
ro: Dată

en: No name
ro: Fără nume

en: Emails
ro: E-mail-uri

en: No link
ro: Niciun link

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Bundle
ro: Pachet

en: Is one of
ro: Este unul dintre

en: Custom URL
ro: URL personalizat

en: exposed
ro: expus

en: And
ro: Și

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ro: Adâncimea care se potrivește nodurilor etichetate în ierarhie. De exemplu, dacă aveți termenul "fruct" și un termen copil "măr", cu o adâncime de 1 (sau mai mare), filtrarea pentru termenul "fruct" va returna noduri care sunt etichetate cu "măr" precum și "fruct". Dacă este negativ, reversul este adevărat; căutarea după "măr" va returna noduri etichetate cu "fruct" dacă adâncimea este -1 (sau inferioară).

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: Language settings
ro: Configurare limbă

en: - All -
ro: - Toate -

en: Copy of the revision from %date.
ro: Copie a reviziei de la data de %date.

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Current revision
ro: Revizie actuală

en: Revision log message
ro: Mesaj din jurnalul de revizuire

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: Link to the referenced entity
ro: Legătură la entitatea de referință

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ro: Data în format SSAALLZZ.

en: Date in the form of YYYYMM.
ro: Data în format AAAALL.

en: Date in the form of YYYY.
ro: Data în format AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ro: Data în format LL (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
ro: Data în format ZZ (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
ro: Data în format SS (01 - 53).

en: grouped
ro: grupate

en: Revision user
ro: Utilizatorul revizuirii

en: Briefly describe the changes you have made.
ro: Descrieți pe scurt modificările pe care le-ați făcut.

en: The time that the current revision was created.
ro: Momentul în care revizia curentă a fost creată.

en: The user ID of the author of the current revision.
ro: ID-ul de utilizator al autorului reviziei curente.

en: Last saved
ro: Ultimul salvat

en: Not saved yet
ro: Nesalvat încă

en: Are you sure you want to delete the @language translation of the @entity-type %label?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți traducerea în @language pentru @entity-type %label?

en: @language translation of the @type %label has been deleted.
ro: Traducerea @language pentru @type %label a fost ștearsă.

en: Revision translation affected
ro: Revizuirea traducerii afectate

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ro: Indică dacă ultima modificare a traducerii aparține reviziei curente.

en: @date by @username
ro: @date de către @username

en: @langname revisions for %title
ro: Revizii în @langname pentru %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ro: Sunteți sigur că vreți să întoarceți traducerea @language la revizia din %revision-date?

en: Revert content shared among translations
ro: Întoarceți conținutul împărțit între traduceri

en: Revision create time
ro: Ora revizuirii

en: Default revision
ro: Revizuire implicită

en: Control which roles can "View the administration theme" on the <a href=":permissions">Permissions page</a>.
ro: Controlați care roluri pot "Vizualiza tema de administrare" pe <a href=":permissions">Pagina de permisiuni</a>.

en: The @title end date cannot be before the start date
ro: Data de încheiere @title nu poate fi anterioară datei de începere
