Recurring Events (3.0.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (214 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Status
uk: Стан

en: Register
uk: Реєстрація

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: List
uk: Список

en: Subject
uk: Тема

en: Email notification
uk: Електронне сповіщення

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Priority
uk: Пріоритет

en: On
uk: Увімкнено

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: view
uk: переглянути

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Reset
uk: Скинути

en: Daily
uk: Щодня

en: Weekly
uk: Щотижня

en: Monthly
uk: Щомісяця

en: None
uk: Немає

en: Depth
uk: Глибина

en: Settings
uk: Налаштування

en: Label
uk: Мітка

en: Default
uk: Базово

en: Summary
uk: Резюме

en: Sunday
uk: неділя

en: Monday
uk: понеділок

en: Tuesday
uk: вівторок

en: Wednesday
uk: середа

en: Thursday
uk: четвер

en: Friday
uk: п'ятниця

en: Saturday
uk: субота

en: Time
uk: Час

en: View
uk: Перегляд

en: URL
uk: URL-адреса

en: Updated
uk: Оновлено

en: 1 hour
uk: 1 година

en: User
uk: Користувач

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Email Address
uk: Адреса електронної пошти

en: User ID
uk: ID користувача

en: Contact
uk: Контакт

en: Email Message
uk: Надіслати листа

en: Created
uk: Створено

en: Separator
uk: Розділювач

en: All
uk: Все

en: hours
uk: годин(и)

en: days
uk: дні(в)

en: Page
uk: Сторінка

en: Off
uk: Вимкнено

en: Custom
uk: Власний

en: Revision ID
uk: ID редакції

en: Published
uk: Опубліковано

en: Location
uk: Місце розташування

en: Overridden
uk: Перевизначено

en: N/A
uk: Н/Д

en: Authored by
uk: Автор

en: 1 year
uk: 1 рік

en: 2 years
uk: 2 роки

en: 3 years
uk: 3 роки

en: 4 years
uk: 4 роки

en: 5 years
uk: 5 років

en: 6 years
uk: 6 років

en: 7 years
uk: 7 років

en: 8 years
uk: 8 років

en: 9 years
uk: 9 років

en: Start Date
uk: Дата початку

en: End Date
uk: Кінцева дата

en: Unlimited
uk: Необмежено

en: Phone
uk: Телефон

en: Desc
uk: Спад

en: Events
uk: Події

en: Start
uk: Початок

en: End
uk: Кінець

en: January
uk: січня

en: February
uk: лютого

en: March
uk: березня

en: April
uk: квітня

en: May
uk: тра

en: June
uk: червня

en: July
uk: липня

en: August
uk: серпня

en: September
uk: вересня

en: October
uk: жовтня

en: November
uk: листопада

en: December
uk: грудня

en: Now
uk: Зараз

en: Start date
uk: Початкова дата

en: End date
uk: Кінцева дата

en: months
uk: місяців

en: Last
uk: Останній

en: Clone
uk: Клонувати

en: Duration
uk: Тривалість

en: First Name
uk: Ім'я

en: Last Name
uk: Прізвище

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Are you sure you want to delete %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %name?

en: Pending
uk: Очікування

en: seconds
uk: секунд(и)

en: minutes
uk: хвилин(и)

en: Show
uk: Показати

en: First
uk: Перший

en: Second
uk: Другий

en: Revert
uk: Відновити

en: Days
uk: Дні(в)

en: Months
uk: Місяці

en: Email Subject
uk: Тема листа

en: Revisions for %title
uk: Редакції для матеріалу %title

en: Revision
uk: Редакція

en: End Time
uk: Час закінчення

en: Changed
uk: Змінено

en: Email Notifications
uk: Email Повідомлення

en: Not published
uk: Не опубліковано

en: @type: deleted %title.
uk: @type: %title видалено.

en: Revision of %title from %date
uk: Редакція матеріалу %title від %date

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: Complete
uk: Завершене

en: Apply
uk: Застосувати

en: 15 minutes
uk: 15 хвилин

en: 30 minutes
uk: 30 хвилин

en: 45 minutes
uk: 45 хвилин

en: 2 hours
uk: 2 години

en: 3 hours
uk: 3 години

en: 4 hours
uk: 4 години

en: 5 hours
uk: 5 годин

en: 6 hours
uk: 6 годин

en: Day of Month
uk: Число місяця

en: Third
uk: Третій

en: Fourth
uk: Четвертий

en: Yearly
uk: Щорічно

en: weeks
uk: тижні

en: Hide
uk: Приховати

en: Registration Form
uk: Форма реєстрації

en: Language code
uk: Код мови

en: Series
uk: Серіал

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте повернутися до редакції за %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити редакцію від %revision-date?

en: 12 hours
uk: 12 годин

en: 24 hours
uk: 24 години

en: Offset
uk: Зміщення

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Data
uk: Дані

en: No name
uk: Без імені

en: Emails
uk: Повідомлення електронної пошти

en: event
uk: подія

en: Minute(s)
uk: Хвилин(и)

en: Hour(s)
uk: Годин(и)

en: Instances
uk: Екземпляри

en: No link
uk: Без посилання

en: Properties
uk: Властивості

en: Bundle
uk: Пакет

en: Is one of
uk: Один з

en: Custom URL
uk: Власна URL-адреса

en: exposed
uk: розкритий

en: And
uk: Та

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
uk: Глибина буде відповідати матеріалам, теґованим термінами в ієрархії. Наприклад, якщо у вас є термін "фрукт" і дочірній термін "яблуко" глибиною 1 (або більше), тоді з фільтрація за терміном "фрукт" будуть отримані матеріали, що теґовані терміном "яблуко", так само як і терміном "фрукт". Якщо від'ємне, то все навпаки: пошук за терміном "яблуко", якщо глибина дорівнює -1 (або менше), також зачепить і матеріали з теґом "фрукт".

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: Language settings
uk: Налаштування мови

en: - All -
uk: - Усе -

en: Copy of the revision from %date.
uk: Копія редакції від %date.

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Add event
uk: Додати подію

en: Current revision
uk: Поточна редакція

en: Buffer
uk: Буфер

en: Revision log message
uk: Повідомлення журналу про редакцію

en: Event Date
uk: Дата події

en: Capacity
uk: Місткість

en: Asc
uk: Зрост

en: Master
uk: Головне

en: Instance
uk: Екземпляр

en: Link to the referenced entity
uk: Посилання до сутності за посиланням

en: Event Duration
uk: Тривалість події

en: Date in the form of CCYYMMDD.
uk: Дата у форматі CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
uk: Дата у форматі YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
uk: Дата у форматі YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
uk: Дата у форматі MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
uk: Дата у форматі DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
uk: Дата у форматі WW (01 - 53).

en: Reminder Date
uk: Дата нагадування

en: Format: %format
uk: Формат: %format

en: grouped
uk: груповано

en: Revision user
uk: Користувач редакції

en: Briefly describe the changes you have made.
uk: Коротко опишіть внесені зміни.

en: The time that the current revision was created.
uk: Час, коли була створена поточна редакція.

en: The user ID of the author of the current revision.
uk: ID користувача автора поточної редакції.

en: Last saved
uk: Остання зміна

en: Not saved yet
uk: Ще не збережено

en: DESCRIPTION
uk: ОПИС

en: 18 hours
uk: 18 годин

en: The time that the entity was created.
uk: Час створення сутності.

en: The time that the entity was last edited.
uk: Час останнього редагування сутності.

en: Are you sure you want to delete the @language translation of the @entity-type %label?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити переклад на мову @language для @entity-type %label?

en: @language translation of the @type %label has been deleted.
uk: Переклад на мову @language для @type %label було успішно видалено.

en: Revision translation affected
uk: Редакція, на яку вплинув переклад

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
uk: Вказує, що останнє редагування перекладу належить до поточної редакції.

en: @date by @username
uk: @date від @username

en: content @type: deleted @label.
uk: матеріал @type: видалено @label.

en: @langname revisions for %title
uk: Редакції @langname для матеріалу %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте повернутися до перекладі на мову @language у редакції за %revision-date?

en: Revert content shared among translations
uk: Повернути матеріал, котрий існує в перекладах

en: Revision create time
uk: Час створення редакції

en: Default revision
uk: Базова редакція

en: Control which roles can "View the administration theme" on the <a href=":permissions">Permissions page</a>.
uk: Керуйте ролями, що можуть здійснювати  "Перегляд адміністративної теми" на сторінці <a href=":permissions">Повноваження</a>.

en: Separator: %separator
uk: Роздільник: %separator

en: The @title end date cannot be before the start date
uk: Кінцева дата @title не може бути перед початковою датою

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
uk: Прапор, що сигналізує про те, чи це була базова редакція, коли вона була збережена.
