Recurring Events (3.0.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (204 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Status
fr: État

en: Register
fr: S'inscrire

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Author
fr: Auteur

en: List
fr: Lister

en: Subject
fr: Objet

en: Email notification
fr: Notification par courriel

en: Cancel
fr: Annuler

en: Language
fr: Langue

en: Priority
fr: Priorité

en: On
fr: Activé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: view
fr: voir

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Daily
fr: Quotidien

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Monthly
fr: Mensuellement

en: None
fr: Aucun(e)

en: Depth
fr: Profondeur

en: Settings
fr: Paramètres

en: Label
fr: Libellé

en: Default
fr: Par défaut

en: Summary
fr: Résumé

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Time
fr: Heure

en: View
fr: Voir

en: Updated
fr: Mis à jour

en: 1 hour
fr: 1 heure

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: User
fr: Utilisateur

en: Email
fr: Courriel

en: Email Address
fr: Adresse de courriel

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Email Message
fr: Message de courriel

en: Created
fr: Créé

en: Separator
fr: Séparateur

en: All
fr: Tout

en: hours
fr: heures

en: days
fr: jours

en: Off
fr: Désactivé

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Revision ID
fr: Identifiant (ID) de version

en: Published
fr: Publié

en: Location
fr: Emplacement

en: Overridden
fr: Supplanté

en: Authored by
fr: Écrit par

en: 1 year
fr: 1 an

en: 2 years
fr: 2 ans

en: 3 years
fr: 3 ans

en: 4 years
fr: 4 ans

en: 5 years
fr: 5 ans

en: 6 years
fr: 6 ans

en: 7 years
fr: 7 ans

en: 8 years
fr: 8 ans

en: 9 years
fr: 9 ans

en: Start Date
fr: Date de début

en: End Date
fr: Date de fin

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Phone
fr: Téléphone

en: Events
fr: Évènements

en: Start
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: January
fr: janvier

en: February
fr: Février

en: March
fr: mars

en: April
fr: avril

en: May
fr: mai

en: June
fr: juin

en: July
fr: juillet

en: August
fr: août

en: September
fr: septembre

en: October
fr: octobre

en: November
fr: novembre

en: December
fr: décembre

en: Now
fr: Maintenant

en: Start date
fr: Date de début

en: End date
fr: Date de fin

en: months
fr: mois

en: Last
fr: Dernier

en: Clone
fr: Cloner

en: Duration
fr: Durée

en: <p>This action cannot be undone.</p>
fr: <p>Cette action est irréversible.</p>

en: First Name
fr: Prénom

en: Last Name
fr: Nom de famille

en: Sort by
fr: Trier par

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Pending
fr: En attente

en: seconds
fr: secondes

en: Show
fr: Afficher

en: First
fr: Premier(e)

en: Second
fr: Seconde

en: Revert
fr: Rétablir

en: Days
fr: Jours

en: Months
fr: Mois

en: Email Subject
fr: Sujet du courriel

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: Revision
fr: Version

en: End Time
fr: Heure de fin

en: Changed
fr: Modifié

en: Email Notifications
fr: Notifications par courriel

en: Not published
fr: Non publié

en: @type: deleted %title.
fr: @type : %title supprimé.

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Complete
fr: Terminé

en: Apply
fr: Appliquer

en: 2 hours
fr: 2 heures

en: 3 hours
fr: 3 heures

en: 4 hours
fr: 4 heures

en: 5 hours
fr: 5 heures

en: 6 hours
fr: 6 heures

en: Day of Month
fr: Jour du mois

en: Third
fr: Troisième

en: Fourth
fr: Quatrième

en: Yearly
fr: Annuellement

en: weeks
fr: semaines

en: Event Name
fr: Nom de l'événement

en: Hide
fr: Masquer

en: Registration Form
fr: Formulaire d'inscription

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Series
fr: Série

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: 12 hours
fr: 12 heures

en: 24 hours
fr: 24 heures

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: Data
fr: Données

en: No name
fr: Aucun nom

en: Emails
fr: Courriels

en: event
fr: événement

en: Hour(s)
fr: Heure(s)

en: Add Instance
fr: Ajouter une instance

en: No link
fr: Aucun lien

en: Properties
fr: Propriétés

en: Bundle
fr: Type

en: Is one of
fr: Fait partie de

en: Custom URL
fr: URL personnalisée

en: exposed
fr: exposé

en: And
fr: Et

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
fr: La profondeur assurera la correspondance avec les nœuds étiquetés par des termes de la hiérarchie. Si, par exemple, vous avez le terme "fruit" et le terme enfant "pomme", avec une profondeur de 1 ou plus, alors un filtrage sur le terme "fruit" renverra des nœuds étiquetés par "pomme" aussi bien que par "fruit". Si la profondeur est négative, l'inverse est également vrai : rechercher "pomme" avec une profondeur de -1 (ou moins) renverra également les nœuds étiquetés par "fruit".

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: Language settings
fr: Paramètres de langue

en: - All -
fr: - Tout -

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Reference field
fr: Champ de référence

en: Add event
fr: Ajouter un évènement

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Revision log message
fr: Message du journal de version

en: Event Date
fr: Date de l'évènement

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Capacity
fr: Capacité

en: Master
fr: Principal

en: Link to the referenced entity
fr: Lien vers l'entité référencée

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fr: Date sous la forme AAAAMMJJ.

en: Date in the form of YYYYMM.
fr: Date sous la forme AAAAMM.

en: Date in the form of YYYY.
fr: Date sous la forme AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
fr: Date sous la forme MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
fr: Date sous la forme JJ (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
fr: Date sous la forme SS (01 - 53).

en: Registrations
fr: Inscriptions

en: Enter your first name.
fr: Saisissez votre prénom.

en: Enter your last name.
fr: Saisissez votre nom de famille.

en: Format: @format
fr: Format : @format

en: Reminder Date
fr: Date de rappel

en: grouped
fr: groupés

en: Revision user
fr: Utilisateur à l'origine de la version

en: Briefly describe the changes you have made.
fr: Décrire brièvement les modifications apportées.

en: The time that the current revision was created.
fr: La date à laquelle la version actuelle a été créée.

en: The user ID of the author of the current revision.
fr: L'identifiant (ID) utilisateur de l'auteur de la version actuelle.

en: Last saved
fr: Dernier enregistrement

en: Not saved yet
fr: Pas encore enregistré

en: Registrant
fr: Personne inscrite

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Are you sure you want to delete the @language translation of the @entity-type %label?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer la traduction @language de l'entité @entity-type %label ?

en: @language translation of the @type %label has been deleted.
fr: La traduction en @language du type @type %label a été supprimée.

en: Revision translation affected
fr: Traduction de version impactée

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
fr: Indique si la dernière modification d'une traduction appartient à la version actuelle.

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: @langname revisions for %title
fr: Versions en @langname pour %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la traduction en @language à la version du %revision-date ?

en: Revert content shared among translations
fr: Rétablir le contenu partagé entre les traductions

en: Revision create time
fr: Heure de création de la version

en: Default revision
fr: Version par défaut

en: Control which roles can "View the administration theme" on the <a href=":permissions">Permissions page</a>.
fr: Contrôler les rôles qui peuvent "voir le thème d'administration" sur la <a href=":permissions">page des droits</a>.

en: Separator: %separator
fr: Séparateur: %separator

en: The @title end date cannot be before the start date
fr: La date de fin @title ne peut pas être située avant la date de début.

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
fr: Un marqueur indiquant si ceci était la version par défaut au moment où elle a été enregistrée.
