RedACTO (8.x-1.0-alpha1) - en to id translation catalogue (33 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Body
id: Isi

en: Tags
id: Tag

en: Help
id: Bantuan

en: Picture
id: Foto

en: Page title
id: Judul halaman

en: Comment
id: Komentar

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: User login
id: Login pengguna

en: Close
id: Tutup

en: Your message has been sent.
id: Pesan anda sudah dikirim.

en: Anonymous user
id: Pengguna anonim

en: Copyright
id: Hak Cipta

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Your virtual face or picture.
id: Muka virtual Anda atau gambar

en: Status messages
id: Pesan status

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
id: Gunakanlah tag untuk mengelompokan artikel yang memiliki topik mirip kedalam kategori.

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: About us
id: Tentang kami

en: Site branding
id: Pencitraan situs

en: Default comments
id: Komentar default

en: Allows commenting on content
id: Bolehkan mengomentari konten

en: Submitted by @author_name on @date
id: Dikirim oleh @author_name pada @date

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: Basic block
id: Blok dasar

en: A basic block contains a title and a body.
id: Sebuah blok dasar yang terdiri dari sebuah judul dan isi.

en: Website feedback
id: Umpan balik situs

en: Basic HTML
id: HTML dasar

en: Restricted HTML
id: HTML terbatas

en: Site section links
id: Tautan bagian situs
