RedACTO (8.x-1.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (35 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Body
fr: Corps

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Help
fr: Aide

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Picture
fr: Image

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Comment
fr: Commentaire

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Close
fr: Fermer

en: Your message has been sent.
fr: Votre message a été envoyé.

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Your virtual face or picture.
fr: Votre visage ou image virtuelle.

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fr: Utilisez les étiquettes pour regrouper les articles sur des sujets similaires dans des catégories.

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: About us
fr: À propos de nous

en: Site branding
fr: Identité du site

en: Default comments
fr: Commentaires par défaut

en: Allows commenting on content
fr: Autorise à commenter le contenu

en: Submitted by @author_name on @date
fr: Soumis par @author_name le @date

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: Basic block
fr: Bloc simple

en: A basic block contains a title and a body.
fr: Un bloc simple contient un titre et un corps.

en: Website feedback
fr: Retours utilisateurs sur le site web

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Restricted HTML
fr: HTML restreint

en: Site section links
fr: Liens de section du site
