RedHen CRM (2.1.0-rc1) - en to id translation catalogue (38 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Type
id: Jenis

en: Description
id: Deskripsi

en: Name
id: Nama

en: Update
id: Perbarui

en: View
id: Lihat

en: Contact
id: Kontak

en: Created
id: Dibuat

en: Create
id: Buat

en: Active
id: Aktif

en: Contains
id: Mengandung

en: General
id: Umum

en: Role
id: Peran

en: Operation
id: Operasi

en: First Name
id: Nama Depan

en: Last Name
id: Nama Belakang

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: User registration
id: Pendaftaran pengguna

en: Permissions
id: Kewenangan

en: Changed
id: Berubah

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Any
id: Setiap

en: About
id: Tentang

en: Number of results
id: Jumlah hasil

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Autocomplete matching
id: Pencocokan otomatis

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Bundles
id: Bundel

en: Bundle
id: Bundel

en: contact
id: kontak

en: No value
id: Kosong

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
id: Teks yang akan ditampilkan di dalam bidang sampai sebuah nilai dimasukkan. Petunjuk ini biasanya merupakan contoh nilai atau deskripsi singkat dari format yang diharapkan.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
id: Pilih metode yang digunakan untuk mengumpulkan saran pelengkapan otomatis. Perhatikan bahwa <em>Contains</em> dapat menyebabkan masalah kinerja pada situs dengan ribuan entitas.

en: Autocomplete matching: @match_operator
id: Pencocokan otomatis: @match_operator

en: Textfield size: @size
id: Ukuran field teks: @size
