RedHen CRM (2.1.0) - en to ja translation catalogue (62 entries)

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Type
ja: タイプ

en: Description
ja: 説明

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Label
ja: ラベル

en: Update
ja: 更新

en: View
ja: ビュー

en: Notes
ja: ノート

en: Email
ja: メール

en: Contact
ja: コンタクト

en: Created
ja: 作成

en: Create
ja: 作成

en: Active
ja: アクティブ

en: Page
ja: ページ

en: Contains
ja: 含む

en: Merge
ja: マージ

en: Desc
ja: 降順

en: General
ja: 全般

en: Role
ja: 役割

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: Operation
ja: 操作

en: Last Name
ja: 姓

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: User registration
ja: ユーザー登録

en: Permissions
ja: 権限

en: Changed
ja: 変更済

en: Date created
ja: 作成日時

en: Apply
ja: 適用

en: Organization
ja: 会社

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Any
ja: いずれか

en: About
ja: アバウト

en: Field Name
ja: フィールド名

en: Number of results
ja: 結果の数

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Autocomplete matching
ja: 自動補完の一致

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Bundles
ja: バンドル

en: Bundle
ja: バンドル

en: contact
ja: コンタクト

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: - All -
ja: - 全て -

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ja: 値が入力されるまで、フィールドの内側に表示される文字列。このヒントは、サンプルの値か、あるいはフォーマットの簡潔な説明であることが多いです。

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
ja: 自動補完の候補を集める方法を選択してください。サイトに何千ものエンティティが存在する場合は、<em>含む</em>だとパフォーマンス上の問題が生じることに注意が必要です。

en: Placeholder: @placeholder
ja: プレースホルダー: @placeholder

en: Autocomplete matching: @match_operator
ja: 自動補完マッチング: @match_operator

en: Textfield size: @size
ja: テキストフィールドサイズ: @size

en: Autocomplete suggestion list size: @size
ja: 自動補完の候補リストサイズ: @size
