RedHen CRM (8.x-1.0-rc1) - en to fr translation catalogue (66 entries)

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Label
fr: Libellé

en: Update
fr: Mettre à jour

en: View
fr: Voir

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Email
fr: Courriel

en: Created
fr: Créé

en: Active
fr: Actif

en: Contains
fr: Contient

en: Merge
fr: Fusionner

en: Inactive
fr: Inactif

en: General
fr: Général

en: Role
fr: Rôle

en: Contact ID
fr: Identifiant (ID) de contact

en: First Name
fr: Prénom

en: Last Name
fr: Nom de famille

en: Sort by
fr: Trier par

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: User registration
fr: Inscription de l'utilisateur

en: Permissions
fr: Droits

en: Changed
fr: Modifié

en: Apply
fr: Appliquer

en: Organization
fr: Organisation

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: Any
fr: Tout

en: About
fr: À propos

en: Field Name
fr: Nom du champ

en: Number of results
fr: Nombre de résultats

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Organizations
fr: Organisations

en: Autocomplete matching
fr: Correspondance de l'autocomplétion

en: Starts with
fr: Commence par

en: Bundles
fr: Types

en: Bundle
fr: Type

en: Contact Name
fr: Nom du contact

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Connection
fr: Connexion

en: Connection Type
fr: Type de connexion

en: No value
fr: Aucune valeur

en: Connections
fr: Connexions

en: Master
fr: Principal

en: Endpoints
fr: Extrémités

en: Add Contact
fr: Ajouter un Contact

en: Administer RedHen
fr: Administrer RedHen

en: CRM Dashboard
fr: Tableau de bord CRM

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui apparaîtra dans le champ jusqu'à ce qu'une valeur soit saisie. Cet indice est en général un exemple, ou une brève description du format attendu.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
fr: Sélectionner la méthode utilisée pour récupérer les suggestions d'autocomplétion. Noter que <em>Contient</em> peut causer des problèmes de performance sur des sites avec des milliers d'entrées.

en: Select a primary contact
fr: Sélectionner un contact primaire

en: Placeholder: @placeholder
fr: Placeholder : @placeholder

en: Autocomplete matching: @match_operator
fr: Autocomplétion correspondant à : @match_operator

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: Textfield size: @size
fr: Taille du champ texte : @size

en: Created %label.
fr: %label créé.

en: Saved %label.
fr: %label enregistré.

en: Autocomplete suggestion list size: @size
fr: Taille de la liste des suggestions d'autocompletion : @size
