RedHen CRM (8.x-1.0-rc1) - en to uk translation catalogue (85 entries)

en: delete
uk: видалити

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Type
uk: Тип

en: Description
uk: Опис

en: Edit
uk: Редагувати

en: Reset
uk: Скинути

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Label
uk: Мітка

en: Update
uk: Оновити

en: View
uk: Перегляд

en: Notes
uk: Примітки

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Contact
uk: Контакт

en: Created
uk: Створено

en: Active
uk: Активно

en: Page
uk: Сторінка

en: Contacts
uk: Контакти

en: Contains
uk: Містить

en: Merge
uk: Об'єднати

en: Desc
uk: Спад

en: Inactive
uk: Неактивно

en: General
uk: Загальне

en: Role
uk: Роль

en: First Name
uk: Ім'я

en: Last Name
uk: Прізвище

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Size of textfield
uk: Розмір текстового поля

en: Are you sure you want to delete %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %name?

en: User registration
uk: Реєстрація користувача

en: Permissions
uk: Повноваження

en: Changed
uk: Змінено

en: Apply
uk: Застосувати

en: Organization
uk: Організація

en: Offset
uk: Зміщення

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Any
uk: Байдуже

en: About
uk: Про модуль

en: Field Name
uk: Ім'я поля

en: Number of results
uk: Кількість результатів

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: Organizations
uk: Організації

en: Autocomplete matching
uk: Збіг автодоповнення

en: Starts with
uk: Починається з

en: Middle Name
uk: По-батькові

en: Bundles
uk: Пакети

en: Bundle
uk: Пакет

en: Organization Name
uk: Ім'я організації

en: Contact Name
uk: Контактна особа

en: contact
uk: контакт

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: - All -
uk: - Усе -

en: Connection type
uk: Тип з'єднання

en: Connection
uk: З'єднання

en: Connection Type
uk: Тип з’єднання

en: No value
uk: Немає значення

en: Contact type
uk: Тип контакту

en: Connections
uk: З’єднання

en: Endpoint
uk: Кінцева точка

en: Asc
uk: Зрост

en: Master
uk: Головне

en: Memberships
uk: Участі

en: CRM Dashboard
uk: Панель керування CRM

en: RedHen CRM Dashboard
uk: Панель керування RedHen CRM

en: Administer RedHen CRM items, such as contacts, organizations, memberships, etc.
uk: Адміністрування елементів RedHen CRM на кшталт контактів, організації, участі тощо.

en: View RedHen CRM contacts.
uk: Переглянути контакти RedHen CRM.

en: Engagement Scores
uk: Вартість участі

en: Organization type
uk: Тип організації

en: View RedHen CRM Organizations.
uk: Переглянути організації RedHen CRM.

en: contacts
uk: контакти

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
uk: Текст, що буде показаний в полі до початку введення значення. Зазвичай це підказка з прикладом значення або короткий опис очікуваного формату.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
uk: Виберіть спосіб підбору підказок автодоповнення. Зверніть увагу, що спосіб <em>Містить</em> може призвести до проблем зі швидкодією на сайтах з тисячами сутностей.

en: merge
uk: об’єднати

en: Placeholder: @placeholder
uk: Заповнювач: @placeholder

en: Autocomplete matching: @match_operator
uk: Збіг автодоповнення: @match_operator

en: content @type: deleted @label.
uk: матеріал @type: видалено @label.

en: Textfield size: @size
uk: Розмір текстового поля: @size

en: Created %label.
uk: %label створено.

en: Saved %label.
uk: %label збережено.

en: Base fields
uk: Базові поля

en: Autocomplete suggestion list size: @size
uk: Розмір списку пропозицій автодоповнення: @size
