RedHen CRM (8.x-1.0-rc3) - en to da translation catalogue (55 entries)

en: delete
da: slet

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Description
da: Beskrivelse

en: Edit
da: Redigér

en: Reset
da: Gendan

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Label
da: Etiket

en: Update
da: Opdatér

en: View
da: Vis

en: Notes
da: Noter

en: Email
da: E-mail

en: Contact
da: Kontakt

en: Created
da: Oprettet

en: Active
da: Aktiv

en: Page
da: Side

en: Contacts
da: Kontakter

en: Contains
da: Indeholder

en: Merge
da: Sammenlæg

en: Desc
da: Faldende

en: Inactive
da: Inaktiv

en: General
da: Generelt

en: Role
da: Rolle

en: First Name
da: Fornavn

en: Last Name
da: Efternavn

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Size of textfield
da: Størrelse på tekstfelt

en: Are you sure you want to delete %name?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette %name?

en: User registration
da: Brugerregistrering

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Changed
da: Ændret

en: Apply
da: Udfør

en: Organization
da: Organisation

en: Offset
da: Forskydning

en: Machine name
da: Internt navn

en: Any
da: Nogen

en: About
da: Om

en: Field Name
da: Feltnavn

en: Number of results
da: Antal resultatet

en: Entity type
da: Entity-type

en: Organizations
da: Organisationer

en: Autocomplete matching
da: Autocomplete matchning

en: Starts with
da: Starter med

en: contact
da: kontakt

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: No value
da: Ingen værdi

en: Connections
da: Forbindelser

en: Asc
da: Stigende

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
da: Teksten som vises inden i feltet indtil der indtastes en værdi. Det kan være en eksempelværdi eller en kort beskrivelse af det forventede format.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
da: Vælg metoden der skal bruges til at hente autocomplete-forslag. Bemærk at <em>Indeholder</em> kan give performance-problemer på sites med tusindvis af entities.

en: Textfield size: @size
da: Størrelse på tekstfelt: @size

en: Autocomplete suggestion list size: @size
da: Størrelse på liste af autocomplete-forslag: @size
