Redirect (8.x-1.4) - en to ja translation catalogue (61 entries)

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Type
ja: タイプ

en: Language
ja: 言語

en: Reset
ja: リセット

en: Settings
ja: 設定

en: Save
ja: 保存

en: Access
ja: アクセス

en: Path
ja: パス

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Created
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Page
ja: ページ

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Filter
ja: フィルター

en: Count
ja: カウント

en: Desc
ja: 降順

en: Ignore
ja: 無視

en: Destination
ja: 行き先

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: UID
ja: ユーザーID

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Source
ja: ソース

en: Deleted
ja: 削除済み

en: Query
ja: クエリー

en: Add redirect
ja: リダイレクトを追加

en: URL redirects
ja: URL リダイレクト

en: Redirect users from one URL to another.
ja: あるURLから別のURLへユーザーをリダイレクトします。

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Offset
ja: オフセット

en: About
ja: アバウト

en: Generate
ja: 生成する

en: Uses
ja: 機能

en: All languages
ja: すべての言語

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Redirect status
ja: リダイレクトステータス

en: Status code
ja: 状態コード

en: Fragment
ja: フラグメント

en: You can find more information about HTTP redirect status codes at <a href="@status-codes">@status-codes</a>.
ja: リダイレクトコードに関する詳しい情報はこちらをご覧ください。<a href="@status-codes">@status-codes</a>

en: Output machine name
ja: システム内部名称を出力

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
ja: 引数の @operation を処理中にエラーが発生しました: @args

en: Are you sure you want to delete the URL redirect from %source to %redirect?
ja: 本当に%sourceから%redirectへのURLリダイレクトを削除してもよろしいですか？

en: Hash
ja: ハッシュ

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Add URL redirect
ja: URLリダイレクトを追加する

en: URL Redirects
ja: URLリダイレクト

en: Redirect settings
ja: リダイレクトの設定

en: Original language
ja: 元の言語

en: The URL %url is not valid.
ja: そのURL %url は有効ではありません

en: The user ID of the node author.
ja: ノード投稿者のユーザーID。

en: With selection
ja: 選択リスト付

en: Delete URL redirect
ja: URLリダイレクトを削除

en: There is no redirect yet.
ja: まだリダイレクトがありません。

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. An example path is %user-wildcard for every user page. %front is the front page.
ja: パスでページを指定します。1行に1つのパスを入力してください。'*' の文字はワイルドカードです。%user-wildcard とした場合はすべてのユーザーページが対象となります。%front はフロントページを表します。
