Redirect (8.x-1.9) - en to nl translation catalogue (111 entries)

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Language
nl: Taal

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Save
nl: Opslaan

en: Access
nl: Toegang

en: Path
nl: Pad

en: Timestamp
nl: Tijdstip

en: Add another
nl: Nog een toevoegen

en: User ID
nl: Gebruikers-ID

en: Created
nl: Aangemaakt

en: All
nl: Alle

en: Page
nl: Pagina

en: To
nl: Naar

en: From
nl: Van

en: Count
nl: Aantal

en: Desc
nl: Aflopend

en: Ignore
nl: Negeren

en: Destination
nl: Bestemming

en: Redirect
nl: Doorverwijzen

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: ‹ previous
nl: ‹ vorige

en: next ›
nl: volgende ›

en: Source
nl: Bron

en: Add redirect
nl: Omleiding toevoegen

en: 301 Moved Permanently
nl: 301 Permanente omleiding

en: 307 Temporary Redirect
nl: 307 Tijdelijke omleiding

en: Status Code
nl: Statuscode

en: URL redirects
nl: URL-omleidingen

en: You are attempting to redirect the page to itself. This will result in an infinite loop.
nl: U probeert de pagina naar zichzelf om te leiden. Dit resulteert in een oneindige lus.

en: 300 Multiple Choices
nl: 300 Meerkeuzevragen

en: 302 Found
nl: 302 Gevonden

en: 303 See Other
nl: 303 Zie andere

en: 304 Not Modified
nl: 304 Niet gewijzigd

en: 305 Use Proxy
nl: 305 Gebruik proxy

en: Redirect users from one URL to another.
nl: Leidt gebruikers om van één URL naar een andere.

en: « first
nl: « eerste

en: last »
nl: laatste »

en: About
nl: Over

en: Menu Access Checking
nl: Menu Toegangscontrole

en: Generate
nl: Genereer

en: Uses
nl: Gebruikt

en: All languages
nl: Alle talen

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: A redirect set for a specific language will always be used when requesting this page in that language, and takes precedence over redirects set for <em>All languages</em>.
nl: Een omleiding, die is ingesteld voor een bepaalde taal, zal altijd gebruikt worden wanneer een pagina in die taal wordt opgevraagd. Dit gaat boven een omleiding ingesteld voor <em>alle talen</em>.

en: Redirect status
nl: Omleidingsstatus

en: Display a warning message to users when they are redirected.
nl: Toon gebruikers een waarschuwing als ze worden omgeleid.

en: Automatically create redirects when URL aliases are changed.
nl: Omleidingen automatisch aanmaken wanneer URL-aliassen worden veranderd.

en: Default redirect status
nl: Standaardomleiding-status

en: Delete redirect
nl: Omleiding verwijderen

en: Configure behavior for URL redirects.
nl: Gedrag van URL-omleidingen configureren.

en: Resolved
nl: Opgelost

en: Status code
nl: Statuscode

en: You can find more information about HTTP redirect status codes at <a href="@status-codes">@status-codes</a>.
nl: U kunt meer informatie over de status codes van HTTP omleidingen vinden bij <a href="@status-codes">@status-codes</a>.

en: The redirect has been saved.
nl: De omleiding is opgeslagen.

en: No URL redirects available.
nl: Er zijn geen URL-omleidingen beschikbaar.

en: The source path %source is already being redirected. Do you want to <a href="@edit-page">edit the existing redirect</a>?
nl: Het bronpad %source wordt al omgeleid. Wilt u <a href="@edit-page">de bestaande omleiding bewerken</a>?

en: How many URL redirects would you like to generate?
nl: Hoeveel URL-omleidingen wilt u genereren?

en: Delete all URL redirects before generating new URL redirects.
nl: Alle URL-omleidingen verwijderen alvorens nieuwe URL-omleidingen te genereren.

en: Output machine name
nl: Systeemnaam weergeven

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het verwerken van @operation met parameters: @args

en: Are you sure you want to delete the URL redirect from %source to %redirect?
nl: Weet u zeker dat u de URL-omleiding van %source naar %redirect wilt verwijderen?

en: Last accessed
nl: Laatste toegang

en: Filter 404s
nl: 404-pagina's filteren

en: Fix 404 pages
nl: 404-pagina's oplossen

en: Add redirects for 404 pages.
nl: Omleidingen voor 404-pagina's toevoegen.

en: Fix 404 pages with URL redirects
nl: 404-pagina's met URL-omleidingen oplossen

en: Allows users to redirect from old URLs to new URLs.
nl: Hiermee kunnen gebruikers oude URL's naar nieuwe URL's omleiden.

en: Redirect ID
nl: Omleidings-ID

en: Redirect type
nl: Omleidingstype

en: Asc
nl: Oplopend

en: Add URL redirect from this page to another location
nl: Voeg URL-omleiding toe van deze pagina naar een andere pagina

en: Invalid number of redirects.
nl: Ongeldig aantal omleidingen.

en: Deleted URL redirect @rid.
nl: URL-omleiding @rid verwijderd.

en: From domain
nl: Van domein

en: Add URL redirect
nl: Voeg een URL-omleiding toe

en: URL Redirects
nl: URL-omleidingen

en: Redirect settings
nl: Omleidingsinstellingen

en: Original language
nl: Oorspronkelijke taal

en: The URL %url is not valid.
nl: De URL %url is ongeldig.

en: With selection
nl: Met selectie

en: Last Used
nl: Laatst gebruikt

en: Edit URL redirect
nl: URL-omleiding wijzigen

en: Delete URL redirect
nl: URL-omleiding verwijderen

en: The redirect ID.
nl: De omleidings-ID.

en: The redirect type.
nl: Het omleidingstype.

en: The redirect language.
nl: De URL-omleiding taal.

en: It is not allowed to create a redirect from the front page.
nl: Het is niet toegestaan een omleiding in te stellen vanaf de voorpagina.

en: The url to redirect from should not start with a forward slash (/).
nl: De URL waar vanaf omgeleid wordt mag niet beginnen met een schuine streep naar voren (/).

en: List of redirects
nl: Lijst van doorverwijzingen

en: There is no redirect yet.
nl: Er is nog geen omleiding.

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. An example path is %user-wildcard for every user page. %front is the front page.
nl: Specificeer pagina's aan de hand van hun pad. Voer één pad in per regel. Het '*' karakter kan als jokerteken gebruikt worden. Een voorbeeldpad is %user-wildcard voor elke gebruikerspagina. %front is de voorpagina.

en: The Redirect module allows users to redirect from old URLs to new URLs.   For more information, see the <a href=":online">online documentation for Redirect</a>.
nl: Met de Redirect-module kunnen oude URL's omgeleid worden naar nieuwe. Zie voor meer informatie de <a href=":online">online documentatie van de Redirect-module</a>.

en: Redirect is accessed from three tabs that help you manage <a href=":list">URL Redirects</a>.
nl: Redirect is voorzien van drie tabbladen om <a href=":list">URL-omleidingen</a> mee te beheren.

en: Manage URL Redirects
nl: URL-omleidingen beheren

en: The <a href=":redirect">"URL Redirects"</a> page is used to setup and manage URL Redirects.  New redirects are created here using the <a href=":add_form">Add redirect</a> button which presents a form to simplify the creation of redirects . The URL redirects page provides a list of all redirects on the site and allows you to edit them.
nl: De pagina <a href=":redirect">URL-omleidingen</a> wordt gebruikt voor het instellen en beheren van URL-omleidingen. De knop <a href=":add_form">Omleiding toevoegen</a> geeft een formulier weer om het toevoegen van omleidingen te vereenvoudigen. Op de pagina URL-omleidingen staan alle omleidingen van de website en deze kunnen daar aangepast worden.

en: Configure Global Redirects
nl: Globale omleidingen instellen

en: Undefined @langcode
nl: Ongedefinieerde @langcode

en: There are no 404 errors to fix.
nl: Er zijn geen 404 fouten om op te lossen.

en: Deleted @count redirects.
nl: @count omleidingen verwijderd

en: Redirect Options
nl: Omleidingsopties

en: Example Configuration
nl: Voorbeeldinstellingen

en: Example Redirects
nl: Voorbeeldomleidingen

en: Request: example.com/redirect => Response: redirected.com/example-path
nl: Request: voorbeeld.nl/omleiding => Response: omgeleid.nl/voorbeeld-pad

en: Request: foo.com/any-path => Response: bar.com
nl: Request: foo.com/pagina => Response: bar.com

en: Redirect Domain
nl: Domein omleiden

en: Redirect domains
nl: Domeinen omleiden

en: Note: links open in the current window.
nl: Opmerking: links openen in het huidige venster.

en: - All languages -
nl: - Alle talen -
