Redis (8.x-1.11) - en to fr translation catalogue (17 entries)

en: Read/Write
fr: Lecture/Écriture

en: Keys
fr: Clés

en: Memory
fr: Mémoire

en: Uptime
fr: Durée de fonctionnement

en: Time spent
fr: Temps passé

en: Current connected client uses the <em>@name</em> library.
fr: Le client actuellement connecté utilise la bibliothèque <em>@name</em>.

en: Connected, using the <em>@name</em> client.
fr: Connecté, utilisation du client <em>@name</em>.

en: Not connected.
fr: Non connecté.

en: No redis connection configured.
fr: Aucune connexion Redis n'est configurée.

en: Redis usage statistics
fr: Statistiques d'utilisation de Redis

en: No Redis client connected. Verify cache settings.
fr: Aucun client Redis n'est connecté. Vérifier les paramètres du cache.

en: @used_memory / @max_memory (@used_percentage%), maxmemory policy: @policy
fr: @used_memory / @max_memory (@used_percentage%), politique maxmemory : @policy

en: @used_memory / unlimited, maxmemory policy: @policy
fr: @used_memory / illimité, politique maxmemory : @policy

en: Connected clients
fr: Clients connectés

en: @read read (@percent_read%), @write written (@percent_write%), @commands commands in @connections connections.
fr: @read lus (@percent_read%), @write écrits (@percent_write%), @commands commandes pour @connections connexions.

en: @count keys in @time seconds.
fr: @count clés en @time secondes.

en: @used / @total memory usage, eviction policy: @policy
fr: Utilisation de la mémoire @used / @total, politique d'éviction : @policy
