Reference Date Combo Field (1.0.0) - en to fr translation catalogue (24 entries)

en: Value
fr: Valeur

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Libellé

en: Date format
fr: Format de date

en: Start Date
fr: Date de début

en: End Date
fr: Date de fin

en: General
fr: Général

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Autocomplete matching
fr: Correspondance de l'autocomplétion

en: Date and time
fr: Date et heure

en: Formatter settings
fr: Paramétrage de l'outil de mise en forme

en: Date type
fr: Type de date

en: Link label to the referenced entity
fr: Lier le libellé à l'entité référencée

en: Choose the type of date to create.
fr: Choisir le type de date à créer.

en: Date only
fr: Date seulement

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
fr: Choisir un format pour afficher la date. Vérifiez que le format soit approprié au champ, c'est à dire sans ajouter l'heure pour un champ ne devant contenir qu'une date.

en: Format: @display
fr: Format : @display

en: Type of item to reference
fr: Type d'élément à référencer

en: Reference method
fr: Méthode de référence

en: Computed date
fr: Date calculée

en: The computed DateTime object.
fr: L'objet DateTime calculé.

en: Entity reference selection plugin settings
fr: Paramètres du plugin de sélection de référence d'entité

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
fr: Nombre maximum de suggestions d'autocomplétion.
