Reference Date Combo Field (1.0.0) - en to tr translation catalogue (25 entries)

en: Value
tr: Değer

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: Start Date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End Date
tr: Bitiş Tarihi

en: General
tr: Genel

en: Size of textfield
tr: Metin alanının boyutu

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Autocomplete matching
tr: Otomatik tamamlama eşleşmesi

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: Date and time
tr: Tarih ve zaman

en: Formatter settings
tr: Biçimleyici ayarları

en: Date type
tr: Tarih türü

en: Link label to the referenced entity
tr: Etiketi başvurulan varlığa bağlayın

en: Choose the type of date to create.
tr: Oluşturulacak tarih tipini seçin.

en: Date only
tr: Yalnızca tarih

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
tr: Tarihi görüntüleme biçimini seçin. Alan için uygun bir biçim ayarladığınızdan emin olun; örneğin, yalnızca tarih içeren bir alan için saati atarak.

en: Format: @display
tr: Biçim: @display

en: Type of item to reference
tr: Referans verilecek öge tipi

en: Reference method
tr: Referans metodu

en: Computed date
tr: Hesaplanan tarih

en: The computed DateTime object.
tr: Hesaplanan Tarih Saat nesnesi.

en: Entity reference selection plugin settings
tr: Varlık referans seçimi uygulama eki ayarları

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
tr: Maksimum otomatik tamamlama önerisi sayısı.
