Reference value pair (4.0.0-alpha4) - en to da translation catalogue (23 entries)

en: - None -
da: - Ingen -

en: Contains
da: Indeholder

en: Maximum length
da: Maksimal længde

en: Select list
da: Valgliste

en: About
da: Om

en: Autocomplete matching
da: Autocomplete matchning

en: Starts with
da: Starter med

en: The maximum length of the field in characters.
da: Feltets maksimale længde i tegn.

en: Field types
da: Felttyper

en: - Select a value -
da: - Vælg en værdi -

en: Appears in: @bundles.
da: Optræder i: @bundles.

en: Change handler
da: Skift handler

en: The referenced entity
da: Link til den refererede entity

en: Text value
da: Tekstværdi

en: Reference type
da: Referencetype

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
da: Teksten som vises inden i feltet indtil der indtastes en værdi. Det kan være en eksempelværdi eller en kort beskrivelse af det forventede format.

en: Type of item to reference
da: Typen af element der skal refereres til

en: Reference method
da: Referencemetode

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
da: Vælg metoden der skal bruges til at hente autocomplete-forslag. Bemærk at <em>Indeholder</em> kan give performance-problemer på sites med tusindvis af entities.

en: %name: may not be longer than @max characters.
da: %name: må ikke være længere end @max tegn.

en: @label referenced from @field_name
da: @label refereret fra @field_name

en: @entity using @field_name
da: @entity som bruger @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
da: Knyt hver @entity hvor @field_name er sat til @label.
