Reference value pair (5.0.0) - en to cs translation catalogue (21 entries)

en: - None -
cs: - Nic -

en: Contains
cs: Obsahuje

en: Maximum length
cs: Maximální délka

en: Select list
cs: Seznam

en: About
cs: Popis

en: Autocomplete matching
cs: Porovnávání s automatickým dokončováním

en: Starts with
cs: Začíná na

en: The maximum length of the field in characters.
cs: Maximální délka pole (počet znaků)

en: Field types
cs: Typy polí

en: - Select a value -
cs: -Vybrat hodnotu -

en: Appears in: @bundles.
cs: Objevuje se v: @bundles.

en: The referenced entity
cs: Odkazovaná entita

en: Text value
cs: Textová hodnota

en: Reference type
cs: Typ reference

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
cs: Text, který se zobrazí v poli, dokud nebude vložena nějaká hodnota. Obvykle se jedná o příklad nebo nebo stručný popis předpokládaného formátu.

en: Type of item to reference
cs: Typ položky pro referenci

en: Reference method
cs: Způsob reference

en: %name: may not be longer than @max characters.
cs: %name: nesmí být delší než @max znaků.

en: @label referenced from @field_name
cs: @label odkazovaný z @field_name

en: @entity using @field_name
cs: @entity používající @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
cs: Propojí každou entitu @entity, která má nastavené pole @field_name na @label.
