Reference value pair (8.x-1.1) - en to et translation catalogue (20 entries)

en: Contains
et: Sisaldab

en: Maximum length
et: Maksimaalne pikkus

en: About
et: Programmist

en: Autocomplete matching
et: Autotäituri kattuvus

en: Starts with
et: Algab millega

en: The maximum length of the field in characters.
et: Välja maksimaalne pikkus sümbolites.

en: Field types
et: Väljade tüübid

en: Appears in: @bundles.
et: Kasutusel: @bundles.

en: Change handler
et: Muutmishandler

en: The referenced entity
et: Viidatud olem

en: Text value
et: Tekstiline väärtus

en: Reference type
et: Viite tüüp

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
et: Tekst mida kuvatakse välja sees kuni väärtust hakatakse sisestama. Seda vihjet kasutatakse näiteväärtusena või lühikirjeldusena oodatud formaadist.

en: Type of item to reference
et: Viidatava elemendi tüüp

en: Reference method
et: Viitamise meetod

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
et: Vali meetod automaatjätkamise soovituste jaoks. <em>Sisaldab</em> meetod võib olla aeglane, kui eksisteerib tuhandeid olemeid.

en: Autocomplete matching: @match_operator
et: Autocomplete kattuvused: @match_operator

en: %name: may not be longer than @max characters.
et: %name: ei tohi olla pikem kui @max märki.

en: @label referenced from @field_name
et: @label, sellele viitab @field_name-st

en: @entity using @field_name
et: @entity kasutab välja @field_name
