Entity Registration (3.0.0-alpha5) - en to fr translation catalogue (124 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Register
fr: S'inscrire

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: Author
fr: Auteur

en: Subject
fr: Objet

en: Cancel
fr: Annuler

en: Language
fr: Langue

en: Enable
fr: Activer

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Weight
fr: Poids

en: Link
fr: Lien

en: Settings
fr: Paramètres

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Default
fr: Par défaut

en: Open
fr: Ouvert

en: View
fr: Voir

en: Updated
fr: Mis à jour

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: States
fr: États

en: User
fr: Utilisateur

en: Email
fr: Courriel

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Block
fr: Bloc

en: Host
fr: Hôte

en: Filter
fr: Filtrer

en: Global settings
fr: Paramètres globaux

en: Id
fr: Identifiant (ID)

en: Send
fr: Envoyer

en: Default state
fr: État par défaut

en: Close
fr: Fermer

en: Sort by
fr: Trier par

en: Authoring information
fr: Informations de publication

en: Find
fr: Trouver

en: Workflow
fr: Processus

en: Display label
fr: Afficher le libellé

en: Changed
fr: Modifié

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: View @type
fr: Vue @type

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: From address
fr: Adresse de l'expéditeur

en: Usage
fr: Utilisation

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Registration form
fr: Formulaire d'inscription

en: About
fr: À propos

en: Send reminder
fr: Envoyer un rappel

en: Anonymous email
fr: Courriel anonyme

en: Registration
fr: Inscription

en: The settings have been saved.
fr: Les paramètres ont été enregistrés.

en: No link
fr: Aucun lien

en: Additional settings
fr: Réglages additionnels

en: Created timestamp
fr: Horodatage de création

en: Registration settings
fr: Paramètres d'inscription

en: Workflow Settings
fr: Paramétrages de processus

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Entity Type
fr: Type d'entité

en: Show on form
fr: Afficher sur le formulaire

en: Operations links
fr: Liens d'actions

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Confirmation message
fr: Message de confirmation

en: Capacity
fr: Capacité

en: Host entity
fr: Entité hôte

en: Entity types
fr: Types d'entités

en: Registration link
fr: Lien de création de compte

en: Administer @type
fr: Administrer @type

en: Created By
fr: Créé par

en: registration
fr: inscription

en: Manage Registrations
fr: Gérer les inscriptions

en: Registrations
fr: Inscriptions

en: The email to associate with this registration.
fr: L'adresse courriel associée à cette inscription.

en: Save Registration
fr: Enregistrer l'inscription

en: %mail is already registered for this event.
fr: %mail est déjà inscrit à cet évènement.

en: Allow multiple registrations
fr: Permettre des inscriptions multiples

en: Administer registration types
fr: Administrer les types d'inscription

en: There are no registrants for %name
fr: Il n'y a aucun inscrit pour %name

en: -- Disable Registrations --
fr: -- Désactiver les inscriptions --

en: Registration ID
fr: Identifiant (ID) d'inscription

en: Myself
fr: Moi-même

en: Other account
fr: Autre compte

en: Other person
fr: Autre personne

en: This registration is for:
fr: Cette inscription est pour :

en: If checked, a reminder will be sent to registrants on the following date.
fr: Si cochée, un rappel sera envoyé aux inscrits à la date suivante.

en: Registration states
fr: États d'inscription

en: Check to enable registrations.
fr: Cocher pour activer les inscriptions.

en: The maximum number of registrants. Leave at 0 for no limit.
fr: Le nombre maximum de participants. Laisser à 0 pour ne pas fixer de limite.

en: Edit settings
fr: Modifier les paramètres

en: The referenced entity
fr: L'entité référencée

en: Modified timestamp
fr: Horodatage de modification

en: Last saved
fr: Dernier enregistrement

en: Not saved yet
fr: Pas encore enregistré

en: The number of spaces you wish to reserve. @spaces_remaining spaces remaining.
fr: Le nombre de places que vous souhaitez réserver. Il reste @spaces_remaining places.

en: The number of spaces you wish to reserve. You may register up to @max spaces.
fr: Le nombre de places que vous souhaitez réserver. Vous pouvez réserver jusqu'à @max places.

en: The number of spaces you wish to reserve.
fr: Le nombre de place que vous souhaitez réserver.

en: Sorry, unable to register for %label due to: insufficient spaces remaining.
fr: Désolé, l'inscription de %label est impossible à cause de : manque de places disponibles.

en: Spaces allowed
fr: Places autorisées

en: The maximum number of spaces allowed for each registrations. For no limit, use 0. (Default is 1)
fr: Le nombre maximum de places autorisées pour chaque inscription. Pour aucune limite, utiliser 0. (1 par défaut)

en: If selected, each person can create multiple registrations for this event.
fr: Si sélectionnée, chaque personne peut créer plusieurs inscriptions pour cet évènement.

en: Open date
fr: Date d'ouverture

en: Close date
fr: Date de fermeture

en: Entity Type ID
fr: Identifiant (ID) du type d'entité

en: Access the @type overview page
fr: Accéder à la vue d'ensemble de @type

en: @bundle: Update any @type
fr: @bundle : Mettre à jour n'importe quel @type

en: @bundle: Update own @type
fr: @bundle : Mettre à jour son propre @type

en: @bundle: Delete any @type
fr: @bundle : Supprimer tous les @type

en: @bundle: Delete own @type
fr: @bundle : Supprimer son propre @type

en: @bundle: View any @type
fr: @bundle : Voir n'importe quel @type

en: @bundle: View own @type
fr: @bundle : Voir son propre @type

en: @bundle: Duplicate any @type
fr: @bundle : Dupliquer n'importe quel @type

en: @bundle: Duplicate own @type
fr: @bundle : Dupliquer son propre @type
