Entity Registration (3.0.0-alpha6) - en to nl translation catalogue (126 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Register
nl: Registreren

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Email address
nl: E-mailadres

en: Author
nl: Auteur

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Edit
nl: Bewerken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Message
nl: Bericht

en: Weight
nl: Gewicht

en: Settings
nl: Instellingen

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Default
nl: Standaard

en: View
nl: Weergeven

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: States
nl: Statussen

en: User
nl: Gebruiker

en: Email
nl: E-mail

en: User ID
nl: Gebruikers-ID

en: Created
nl: Aangemaakt

en: All
nl: Alle

en: Active
nl: Actief

en: Block
nl: Blok

en: Page
nl: Pagina

en: Global settings
nl: Algemene instellingen

en: Id
nl: ID

en: Send
nl: Versturen

en: Desc
nl: Aflopend

en: Configuration
nl: Instellingen

en: Default state
nl: Standaardstatus

en: Close
nl: Sluiten

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Authoring information
nl: Auteursinformatie

en: Display label
nl: Label weergeven

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: ‹ Previous
nl: ‹ Vorige

en: Next ›
nl: Volgende ›

en: View @type
nl: @type bekijken

en: Default value
nl: Standaardwaarde

en: Canceled
nl: Geannuleerd

en: From address
nl: E-mailadres afzender

en: Usage
nl: Gebruik

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Locked
nl: Vergrendeld

en: Registration form
nl: Inschrijvingsformulier

en: About
nl: Over

en: Send reminder
nl: Verstuur herinnering

en: Registration
nl: Inschrijving

en: The settings have been saved.
nl: De instellingen zijn opgeslagen.

en: No link
nl: Geen link

en: Additional settings
nl: Aanvullende instellingen

en: Created timestamp
nl: Tijdstip van aanmaken

en: Registration settings
nl: Inschrijvingsinstellingen

en: Workflow Settings
nl: Workflow-instellingen

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Entity Type
nl: Entiteitstype

en: Show on form
nl: In formulier weergeven

en: Operations links
nl: Bewerkingslinks

en: Entity ID
nl: Entiteit-ID

en: Confirmation message
nl: Bevestigingsbericht

en: Transitions
nl: Overgangen

en: Capacity
nl: Capaciteit

en: Asc
nl: Oplopend

en: Host entity
nl: Host-entiteit

en: Entity types
nl: Entiteitstypen

en: Registration link
nl: Registratielink

en: Administer @type
nl: @type beheren

en: Created By
nl: Aangemaakt door

en: registration
nl: inschrijving

en: Manage Registrations
nl: Inschrijvingen beheren

en: Registrations
nl: Inschrijvingen

en: The email to associate with this registration.
nl: Het e-mailadres te gebruiken voor deze registratie.

en: Save Registration
nl: Inschrijving opslaan

en: %mail is already registered for this event.
nl: %mail is reeds geregistreerd voor deze gebeurtenis.

en: Allow multiple registrations
nl: Meerdere inschrijvingen toestaan

en: From email address to use for confirmations, reminders, and broadcast emails.
nl: Het afzender-e-mailadres te gebruiken in bevestigingen, herinneringen en broadcast-e-mails.

en: Administer registration types
nl: Registratietypes beheren

en: There are no registrants for %name
nl: Er zijn geen inschrijvingen voor %name

en: The host entity for the registration.
nl: De host-entiteit voor de registratie.

en: Registration type
nl: Registratietype

en: Enables registrations of a selected type for an entity.
nl: Schakelt registraties van een geselecteerd type in voor een entiteit.

en: -- Disable Registrations --
nl: -- Registraties uitschakelen --

en: An entity can only have one registration field.
nl: Een entiteit kan maar één registratieveld hebben.

en: Registration ID
nl: Registratie-ID

en: Myself
nl: Mijzelf

en: Other account
nl: Ander account

en: Other person
nl: Ander persoon

en: This registration is for:
nl: Deze registratie is voor:

en: Select a user by typing their username to get a list of matches.
nl: Selecteer een gebruiker door de gebruikersnaam te typen om een lijst met overeenstemmingen te krijgen.

en: You are already registered for this event.
nl: U bent reeds geregistreerd voor deze gebeurtenis.

en: %user is already registered for this event.
nl: %user is reeds geregistreerd voor deze gebeurtenis.

en: If checked, a reminder will be sent to registrants on the following date.
nl: Indien opgegeven, wordt een herinnering verzonden naar de geregistreerden op de volgende datum.

en: Registration states
nl: Registratietoestanden

en: Check to enable registrations.
nl: Selecteer om inschrijvingen in te schakelen.

en: The maximum number of registrants. Leave at 0 for no limit.
nl: Het maximum aantal geregistreerden. Laat op 0 staan voor geen limiet.

en: If sending a reminder, provide a date and template.
nl: Bij het zenden van een herinnering, geef een datum en een template.

en: Edit settings
nl: Instellingen wijzigen

en: The referenced entity
nl: De gerefereerde entiteit

en: Host entity ID
nl: Host-entiteit-ID

en: Modified timestamp
nl: Tijdstip aangepast

en: Last saved
nl: Laatst opgeslagen

en: Not saved yet
nl: Nog niet opgeslagen

en: The number of spaces you wish to reserve. @spaces_remaining spaces remaining. You may register up to @max spaces.
nl: Het aantal plaatsen dat u wilt reserveren. Er zijn nog @spaces_remaining beschikbaar. U mag maximaal @max plaatsen reserveren.

en: The number of spaces you wish to reserve. @spaces_remaining spaces remaining.
nl: Het aantal plaatsen dat u wilt reserveren. Er zijn nog @spaces_remaining beschikbaar.

en: The number of spaces you wish to reserve. You may register up to @max spaces.
nl: Het aantal plaatsen dat u wilt reserveren. U mag maximaal @max plaatsen reserveren.

en: The number of spaces you wish to reserve.
nl: Het aantal plaatsen dat u wilt reserveren.

en: Spaces allowed
nl: Toegestaan aantal plaatsen

en: You may not register for more than @count spaces.
nl: U mag niet meer dan @count plaatsen registreren.

en: Open date
nl: Openingsdatum

en: Close date
nl: Sluitingsdatum

en: Entity Type ID
nl: Entiteitstype-ID

en: Access the @type overview page
nl: Toegang tot de overzichtspagina voor @type

en: @bundle: Update any @type
nl: @bundle: Elk @type bijwerken

en: @bundle: Update own @type
nl: @bundle: Eigen @type bijwerken

en: @bundle: Delete any @type
nl: @bundle: Elk @type verwijderen

en: @bundle: Delete own @type
nl: @bundle: Eigen @type verwijderen
