Entity Registration (3.3.0) - en to pt translation catalogue (140 entries)

en: Title
pt: Título

en: Status
pt: Estado

en: Register
pt: Inscrever-se

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Email address
pt: Endereço de email

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Subject
pt: Assunto

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Enable
pt: Ativar

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Action
pt: Ação

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Reset
pt: Reiniciar

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser desfeita.

en: Message
pt: Mensagem

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: Link
pt: Ligação

en: Settings
pt: Definições

en: settings
pt: configurações

en: Label
pt: Etiqueta

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Default
pt: Por defeito

en: Open
pt: Abrir

en: View
pt: Mostrar

en: Event
pt: Evento

en: Updated
pt: Atualizado

en: States
pt: Estados

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Após

en: User
pt: Utilizador

en: User ID
pt: ID de utilizador

en: Created
pt: Criado

en: Sent email to %recipient
pt: Email enviado para %recipient

en: All
pt: Todos

en: Active
pt: Ativo

en: Page
pt: Página

en: Module
pt: Módulo

en: Host
pt: Servidor

en: Filter
pt: Filtro

en: Global settings
pt: Definições globais

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Send
pt: Enviar

en: Configuration
pt: Configuração

en: Position
pt: Posição

en: Default state
pt: O estado predefinido

en: Close
pt: Fechar

en: Collapsible
pt: Colapsável

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Authoring information
pt: Informação de autoria

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: Period
pt: Ponto final

en: Workflow
pt: Fluxo de trabalho

en: Days
pt: Dias

en: Months
pt: Meses

en: Hours
pt: Horas

en: Display label
pt: Exibir etiqueta

en: Changed
pt: Alterado

en: Completed
pt: Concluído

en: ‹ Previous
pt: ‹ Anterior

en: Next ›
pt: Seguinte ›

en: Multilingual
pt: Multillingue

en: Minutes
pt: Minutos

en: Default value
pt: Valor predefinido

en: Apply
pt: Aplicar

en: Canceled
pt: Cancelada

en: From address
pt: Endereço do remetente

en: Usage
pt: Utilização

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Locked
pt: Bloqueado

en: Registration form
pt: Formulário de registo

en: setting
pt: configuração

en: About
pt: Sobre

en: Registration
pt: Inscrição

en: The settings have been saved.
pt: As definições foram guardadas.

en: No link
pt: Nenhuma ligação

en: Additional settings
pt: Definições adicionais

en: Created timestamp
pt: Timestamp criado

en: Form mode
pt: Modo de formulário

en: Registration settings
pt: Definições da inscrição

en: Workflow Settings
pt: Definições de fluxo de trabalho

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Show on form
pt: Mostrar no formulário

en: Operations links
pt: Ligações de operações

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Confirmation message
pt: Mensagem de confirmação

en: Transitions
pt: Transições

en: Capacity
pt: Capacidade

en: Host entity
pt: Entidade anfitriã

en: Entity types
pt: Tipos de entidades

en: View registrations
pt: Ver inscrições

en: Created By
pt: Criado por

en: registration
pt: inscrição

en: Manage Registrations
pt: Gerir inscrições

en: Registrations
pt: Inscrições

en: The email to associate with this registration.
pt: Email a que está associada a inscrição.

en: Save Registration
pt: Guarde a inscrição

en: %mail is already registered for this event.
pt: %mail já está inscrito neste evento.

en: Allow multiple registrations
pt: Permitir mais que uma pessoa inscrita numa mesma inscrição

en: From email address to use for confirmations, reminders, and broadcast emails.
pt: Endereço eletrónico a usar para confirmações, envio de lembretes e mensagens.

en: Administer registration types
pt: Administrar tipos de inscrição

en: There are no registrants for %name
pt: Não há inscritos para %name

en: The host entity for the registration.
pt: Entidade para a inscrição

en: Registration type
pt: Tipo de inscrição

en: -- Disable Registrations --
pt: -- Desativar inscrições --

en: %type_name: Administer settings
pt: %type_name: Administrar as definições

en: %type_name: View own registrations
pt: %type_name: Ver as próprias inscrições

en: %type_name: Delete own registrations
pt: %type_name: Eliminar a própria inscrição

en: %type_name: Register other accounts
pt: %type_name: Inscrever outras contas de utilizador

en: %type_name: Register other people
pt: %type_name: Inscrever outras pessoas

en: Myself
pt: Eu mesmo

en: Other account
pt: Outro conta de utilizador

en: Other person
pt: Outra pessoa

en: This registration is for:
pt: A inscrição é para:

en: Select a user by typing their username to get a list of matches.
pt: Selecione o utilizador começando por digitar as primeiras letras. Dessa forma aparece uma lista de nomes para seleção.

en: You are already registered for this event.
pt: Já está inscrito neste evento.

en: %user is already registered for this event.
pt: %user já está inscrito neste evento.

en: If checked, a reminder will be sent to registrants on the following date.
pt: Se ativada esta opção, um lembrete será enviado às pessoas inscritas na seguinte data.

en: Registration states
pt: Estados da inscrição

en: Check to enable registrations.
pt: Clicar para ativar inscrições.

en: The maximum number of registrants. Leave at 0 for no limit.
pt: Número máximo de inscritos. Deixe 0 se não desejar limite.

en: If sending a reminder, provide a date and template.
pt: Se enviar um lembrete, indique uma data e um modelo.

en: %type_name: Administer own settings
pt: %type_name: Administrar as próprias definições

en: The referenced entity
pt: A entidade referenciada

en: Modified timestamp
pt: Timestamp modificado

en: Last saved
pt: Última gravação

en: Not saved yet
pt: Ainda não foi gravado

en: Open date
pt: Data de abertura

en: Close date
pt: Data de fecho

en: Entity Type ID
pt: ID do tipo de entidade
