Entity Registration (3.3.1) - en to tr translation catalogue (119 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Status
tr: Durum

en: Register
tr: Kaydol

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Subject
tr: Konu

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Action
tr: Eylem

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Reset
tr: Sıfırla

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Message
tr: İleti

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Link
tr: Bağlantı

en: Settings
tr: Ayarlar

en: settings
tr: ayarlar

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Default
tr: Varsayılan

en: Open
tr: Açık

en: View
tr: Görüntüle

en: Event
tr: Olay

en: Updated
tr: Güncellenme

en: States
tr: Durumlar

en: Before
tr: Önce

en: After
tr: Sonra

en: User
tr: Kullanıcı

en: Email
tr: E-posta

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Sent email to %recipient
tr: E-posta gönderildi: %recipient.

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Module
tr: Modül

en: Host
tr: Sunucu

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Global settings
tr: Genel ayarlar

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Send
tr: Gönder

en: Desc
tr: Azalan

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Position
tr: Konum

en: Default state
tr: Öntanımlı durum

en: Close
tr: Kapat

en: Collapsible
tr: Açılır-Kapanır

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Authoring information
tr: Yazarlık Bilgileri

en: Create new revision
tr: Yeni sürüm yarat

en: Period
tr: Nokta

en: Workflow
tr: İş akışı

en: Days
tr: Günler

en: Months
tr: Aylar

en: Hours
tr: Saat

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Display label
tr: Görünen etiket

en: Changed
tr: Değişti

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Multilingual
tr: Çok dil

en: Minutes
tr: Dakika

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Apply
tr: Uygula

en: Canceled
tr: İptal edilenler

en: From address
tr: Gönderenin adresi

en: Usage
tr: Kullanım

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Locked
tr: Kilitli

en: setting
tr: ayar

en: About
tr: Hakkında

en: Registration
tr: Kayıt

en: The settings have been saved.
tr: Ayarlar kaydedildi.

en: No link
tr: Bağlantı yok

en: Created timestamp
tr: Zaman damgası oluşturuldu

en: Form mode
tr: Form Kipi

en: Workflow Settings
tr: İş Akışı Ayarları

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Length of time
tr: Süre

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Show on form
tr: Formda göster

en: Operations links
tr: İşlem bağlantıları

en: Entity ID
tr: Varlık kimliği (ID)

en: Confirmation message
tr: Onay mesajı

en: Transitions
tr: Geçişler

en: Asc
tr: Artan

en: Entity types
tr: Varlık tipleri

en: Manage Registrations
tr: Kayıtları Yönet

en: Registrations
tr: Kayıtlar

en: Administer registration types
tr: Kaydolma türlerini yönet

en: Registration type
tr: Kaydolma türü

en: %type_name: Administer settings
tr: %type_name: Ayarları yönetme

en: %type_name: View own registrations
tr: %type_name: Kendi kaydoluşlarını gör

en: %type_name: Delete own registrations
tr: %type_name: Kendi kayıtlarını sil

en: %type_name: Register other accounts
tr: %type_name: Diğer hesapları kaydet

en: %type_name: Register other people
tr: %type_name: Başkalarını kaydet

en: Registration states
tr: Kayıt durumları

en: %type_name: Administer own settings
tr: %type_name: Kendi ayarlarını yönetme

en: The referenced entity
tr: Başvurulan varlık

en: %type_name: Edit registration state
tr: %type_name: Kaydolma durumunu düzenle

en: Modified timestamp
tr: Zaman damgası değiştirildi

en: Last saved
tr: Son kaydedilen

en: Not saved yet
tr: Henüz kaydedilmedi

en: Entity Type ID
tr: Varlık Tipi Kimliği
