Entity Registration (3.4.0) - en to uk translation catalogue (131 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Status
uk: Стан

en: Register
uk: Реєстрація

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Email address
uk: Адреса електронної пошти

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: Subject
uk: Тема

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Action
uk: Дія

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Message
uk: Повідомлення

en: - None -
uk: - Немає -

en: Weight
uk: Вага

en: Link
uk: Посилання

en: Settings
uk: Налаштування

en: settings
uk: налаштування

en: Label
uk: Мітка

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Default
uk: Базово

en: Open
uk: Відкрито

en: View
uk: Перегляд

en: Updated
uk: Оновлено

en: States
uk: Стани

en: Before
uk: Перед

en: After
uk: Після

en: User
uk: Користувач

en: Email
uk: Електронна пошта

en: User ID
uk: ID користувача

en: Created
uk: Створено

en: Sent email to %recipient
uk: Відправлено електронну пошту до %recipient

en: Active
uk: Активно

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Module
uk: Модуль

en: Host
uk: Хост

en: Global settings
uk: Глобальні налаштування

en: Type name
uk: Назва типу

en: Id
uk: Ідентифікатор

en: Unlimited
uk: Необмежено

en: Send
uk: Надіслати

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Position
uk: Позиція

en: Default state
uk: Стан за замовчуванням

en: Close
uk: Закрити

en: Collapsible
uk: Згортуване

en: Authoring information
uk: Відомості про автора

en: Create new revision
uk: Створювати нову редакцію

en: Period
uk: Крапка

en: Workflow
uk: Документообіг

en: Days
uk: Дні(в)

en: Months
uk: Місяці

en: Hours
uk: Годин(и)

en: Plugin
uk: Плаґін

en: Display label
uk: Мітка для показу

en: Changed
uk: Змінено

en: Date created
uk: Дата створення

en: Completed
uk: Завершено

en: Multilingual
uk: Багатомовність

en: Minutes
uk: Хвилини

en: Default value
uk: Базове значення

en: Canceled
uk: Скасовано

en: From address
uk: Адреса відправника

en: When
uk: Коли

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Locked
uk: Заблоковано

en: Registration form
uk: Реєстраційна форма

en: setting
uk: налаштування

en: About
uk: Про модуль

en: Send reminder
uk: Відправити нагадування

en: Registration
uk: Реєстрація

en: The settings have been saved.
uk: Настроювання були збережене.

en: No link
uk: Без посилання

en: Additional settings
uk: Додаткові налаштування

en: Created timestamp
uk: Час створення

en: Form mode
uk: Режим форми

en: Spaces
uk: Пробіли

en: Workflow Settings
uk: Налаштування документообігу

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: - All -
uk: - Усе -

en: Entity Type
uk: Тип сутності

en: Date changed
uk: Дата зміни

en: Entity ID
uk: ID сутності

en: Confirmation message
uk: Повідомлення про підтвердження

en: Transitions
uk: Переходи

en: Current:
uk: Поточне:

en: Capacity
uk: Місткість

en: Host entity
uk: Сутність-хазяїн

en: Entity types
uk: Типи сутностей

en: Registration link
uk: Посилання на реєстрацію

en: Created By
uk: Створив

en: Manage Registrations
uk: Керування реєстраціями

en: The email to associate with this registration.
uk: Електронна пошта, пов'язана з цією реєстрацією.

en: Save Registration
uk: Зберегти реєстрацію

en: %mail is already registered for this event.
uk: Адреса %mail вже зареєстрована на цю подію.

en: Allow multiple registrations
uk: Дозволити множинні реєстрації

en: From email address to use for confirmations, reminders, and broadcast emails.
uk: Адреса "Від кого" використовується для підтверджень, нагадувань і розсилань повідомлень електронної пошти.

en: Administer registration types
uk: Адміністрування типів реєстрації

en: Registration type
uk: Тип реєстрації

en: Registration ID
uk: ID реєстрації

en: Myself
uk: Мене самого

en: Other account
uk: Інший обліковий запис

en: Other person
uk: Іншу особу

en: This registration is for:
uk: Кого реєструвати:

en: If checked, a reminder will be sent to registrants on the following date.
uk: Якщо позначено, нагадування буде відправлене в задану дату.

en: Registration states
uk: Реєстраційні стани

en: Check to enable registrations.
uk: Позначте, щоб увімкнути реєстрацію на цю подію.

en: The maximum number of registrants. Leave at 0 for no limit.
uk: Максимальне число зареєстрованих. Залиште 0, якщо число учасників необмежене.

en: Edit settings
uk: Редагувати параметри

en: Collapsed by default
uk: Згорнуто за замовчуванням

en: The referenced entity
uk: Сутність за посиланням

en: Modified timestamp
uk: Час зміни

en: Last saved
uk: Остання зміна

en: Not saved yet
uk: Ще не збережено

en: Held
uk: Призупинено

en: Override labels
uk: Переписувати мітки

en: Open date
uk: Дата відкриття

en: Close date
uk: Дата закриття

en: Entity Type ID
uk: ID типу сутності

en: Date completed
uk: Дата завершення

en: Label (singular)
uk: Мітка (однина)

en: Label (plural)
uk: Мітка (множина)

en: Form mode: @mode
uk: Режим форми: @mode

en: Send email as HTML
uk: Надсилати електронний лист як HTML
